Vakıfbank resmi internet adresinden ilan etti! Kamu bankası hesap açtırana devletin karşılıksız 25 Bin TL ödeme yapacağını duyurdu. Konuya yönelik gerçekleştirilen açıklamada, "Ziraat Bankası'na gelerek hesap Konut Hesabı açtırın. En az 3 sene birikim yaparak ilk konutunuzu aldığınızda toplam da birikiminizin 'sine kadar devlet katkısı hesabınıza eklensin" ifadeleri yer aldı. Peki konut hesabı nasıl açılır? 

Türkiye'de konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza devlet tarafından destek sağlanıyor. Bu kapsamda Vakıfbank bankasında hesap açtırarak 3 sene birikim yapan kişilere devlet desteği sağlanıyor. 36-47 aylık vade fırsatlarıyla devlet desteğinin 25 Bin TL olarak gerçekleştirileceği duyuruldu. Fakat destekten yararlanmak isteyen kişilerin bazı koşulları sağlaması isteniyor. Destekten yararlanmak için ay içinde gerçekleştirilen başvurular Vakıfbank tarafından bir sonraki ayın ilk 10 günü içinde toplu bir biçimde ilgili Bakanlığa iletiliyor, uygun olan başvurular için Bakanlık tarafından 30 gün içinde devlet desteği ödeniyor ve başvuru sahibinin hesabına bu ödeme yatırılıyor.

Devlet Katkılı Konut Hesabından Kimler Faydalanabiliyor?

7 Nisan 2015 tarihinden itibaren kendi adına kayıtlı bir konutu bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca düzenli birikim gerçekleştirenler, Konut satın aldıktan sonra 6 ay içerisinde gerekli belgelerle Vakıfbank bankasına başvuru yapanlar Devlet Katkılı Konut Hesabı'ndan faydalanabilecekler. 

Düzensiz ödeme yapılması halinde devlet katkısı kazanma hakkı ortadan kalkacaktır. Devlet katkısı almak için başvuru yapılan konut haricinde, 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemiş olması gerekiyor. 

Konut Hesabı Devlet Katkısı Başvuru Nasıl Yapılır?

En az 36 aylık düzenli birikimini tamamlayan ve konut alımı gerçekleştiren katılımcılar konut hesabı için Devlet katkısı başvurusunda bulunabilecekler.

son-dakika-500000-tlye-kadar-konut-kredisi-kullanacaklara-mujde-son-gorusmeler-sonrasi-faiz-oran

Katılımcıların hesap kapatma ve başvuru işlemlerini konut alımı gerçekleştirildikten ve tapu belgesi edinildikten sonra yapmaları gerekiyor. Katılımcılardan Konut Hesabı Devlet Katkısı başvurusu yaparken bazı belgeler talep ediliyor. İstenen bu belgeler;

- Tapu Belgesi Aslı,
- Vukuatlı Nüfus kayıt örneği,
- Kat İrtifakı olan (kat mülkiyeti olmayan) tapuların yapı kullanma izin belgesinin aslı,
- Kat mülkiyeti bulunmayan konutlarda yapı kullanma izin belgesi olmaması halinde ise yapı kullanma izin belgesi alınana kadar konut hesaplarının kapatılmaması ve düzenli birikimlerin sürdürülmesi gerekiyor. Devlet katkısı için başvuru, ancak yapı kullanma izin belgesi elde edildikten sonra gerçekleştirilebilecektir.