Vali Dağlı: 10 koronavirüs hastasını dışarıda yakalıyorduk!

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, tam kapanmadan önce her gün minimum 10 koronavirüs hastasının dışarıda yakalandığını söyledi. 

Güncel 01.05.2021 - 12:35 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, şehirde koronavirüsün seyrine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşların verdiği destek sayesinde koronavirüsün seyrinin bir nebze de olsa stabil duruma getirildiğini aktaran Dağlı, vaka sayılarında azalma kaydedildiğini belirtti. Dağlı, söz konusu azalmanın hiçbir şekilde rehavete yol açmaması gerektiğini ifade ederek, daha önce yaşanan rehavet nedeniyle tablonun korkutucu boyutlara ulaştığını söyledi. 

"İhbar edin"

Vaka sayılarındaki azalışın sürdürülebilmesi için tedbirlere uyum gösterilmesi gerektiğini aktaran Dağlı, şehirde vaka sayılarının patlak verdiği dönemde koronavirüs hastalarının dışarıda yakalandıklarına dikkat çekti. Dağlı, her gün minimum 10 koronavirüs hastasının dışarıda yakalandığını belirterek, konuya ilişkin hassasiyet göstermeyi sürdürdüklerini aktardı. Dışarıda görülen koronavirüs hastalarının veya temaslı olan kişilerin mutlaka ihbar edilmesi için çağrıda bulunan Dağlı, vatandaşların büyük bir bölümünün önlemlere uyum gösterdiğini söyledi.  

"Muafiyet belgelerini almak zor olacak"

Dağlı, tedbirlere hala riayet etmeyenlerin de bulunduğuna dikkat çekerek, muafiyetlere asla müsaade edilmeyeceğini aktardı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmayan vatandaşların dışarı çıkamayacaklarını ifade eden Dağlı, tam kapanma döneminin ilk gününde bu durumun tam olarak idrak edilemediğini belirtti. Dağlı, özel sektörde çalışan vatandaşların da muafiyet belgelerini üç gün sonra e-Devlet sisteminden alabileceklerini kaydederken, böylece suistimallerin engellenebileceğini ekledi. 

"Mutasyonlu koronavirüs çocukları da etkiliyor"

Kısmi değil tam kapanma sürecinde olunduğunu aktaran Dağlı, evlerde akrabaların hiçbir şekilde toplanmamaları gerektiğini söyledi. Dağlı, vatandaşlara sahur veya iftarlarda bir araya gelmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Sitelerde vatandaşların toplu halde oturduklarına dikkat çeken Dağlı, bu konuda hassasiyet gösterilmesini istedi. Dağlı, site yöneticilerine gereken bilgilerin verildiğini aktararak, mutasyonlu koronavirüs sebebiyle bulaşın çocukları da etkilemeye başladığını ve çocukların bu hastalıktan korunması için çaba harcadıklarını ekledi.

Samsun koronavirüs tablosu

Samsun'da 17-23 Nisan 2021 döneminde 100 binde 481,90 vaka tespit edildi. Söz konusu şehirde 10-16 Nisan 2021 döneminde 100 binde 601,14 vaka kayıtlara geçmişti. Samsun'da şu ana kadar yapılan aşı sayısı 450 bini geçti. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 270 bini geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 180 bini aşmış durumda.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@