Türkiye'de önce sayıları ile sonra da aldıkları yardım ve hibler ile dikkat çeken Suriyeliler ile ilgili bir skandal daha ortaya çıktı. Hayatta kalma savaşı veren Türkiye'deki vatandaşlar bir yandan devletin Suriyelilere ücretsiz bebek maması yardımı yaptığını öğrendi bir yandan da o mamaların satıldığını.

Türkiye'ye başlayan çılgın göçün ilklerinden olan ve Türkiye'yi dikkat çeken bir kısa sürede dünyadaki en yoğun mülteci kabul eden ülke haline getiren Suriyelilere yapılan yardımlar şaşırtmaya devam ederken bir skandal daha ortaya çıktı.

Türkiye'de açlıktan ölen bebek haberleri bile başlarken, tarihi yoksullaşma ile resmen artık hayatta kalma savaşı veren vatandaşlar önce vergilerinden kaynak yaratan hükümetin Suriyelilere ücretsiz bebek maması yardımı yaptığını öğrendi sonra da bu mamaların at çiftliklerine "satıldığını" öğrendi.

Suriyeliler Ücretsiz Aldıkları Bebek Mamalarını Türklere Ve At Çiftliklerine Satıyor' Tezi | Bilmediklerimiz

Suiryeli nüfusu en yüksek olan illerden Şanıurfa'da ortaya çıkan skandalda devletin ücretsiz bebek maması yardımı yaptığı Suriyelilerin bedavaya aldığı bebek mamalarını at çiftliklerine sattığı ortaya çıktı.

Demokrat Parti’nin göç ve sosyal politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Şanlıurfa’daki bir at çiftliğini 7 Ekim’de ziyaret edince skandal da ortaya çıkmış oldu.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Aksoy, ziyarete ilişkin bir videoyu basınla paylaşırken sohbet ettiği çiftlik görevlisi, atların yemine bebek maması kattıklarını ve bu mamaları Suriyelilerden satın aldıkları belirterek şöyle konuştu:

Suriyeliler Bedava Aldıkları Bebek Mamalarını Türklere ve At Çiftliklerine Satıyor' İddiası

 “Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde süt var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu bebek mamalarını Suriyelilerden alıyor. İçinde 12 şişe olan bir koliyi 60 TL’ye satın alıyoruz.”

İlay Aksoy, konuya ilişkin ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ise yaşanan rezaleti “İçler acısı bir durum. Suriyelilere devlet hastanelerinden aldıkları reçete ile eczanelerden ücretsiz verilen takviye gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın almak zorunda kalıyor. Suriyeliler yalnızca at çiftliklerine değil, bu ücretsiz mamaları Türkiye vatandaşlarına da satıyor. Ekonomik kriz bu noktaya geldi” dedi.