400 bin TL hibe desteği için başvurular açıldı. Devlet, Resmi Gazete'de kararı duyurdu ve artık 1 milyon TL'ye kadar da kredi verilecek. Başvuru şartları, kredi nasıl alınır ve hibe kimlere verilir gibi detayları paylaştık.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda 400 bin TL ayrı 750 bin TL ayrı hibe desteği verileceği öğrenildi. Üstelik kredi olarak da uygun ödeme koşullu kredinin bankalar aracılığı ile vatandaşa verilebileceği kaydedildi. Peki tüm bunlardan nasıl yararlanacaksınız? Maddi sıkıntıya giren ve durumunu kontrol altına alabilmek için nakite ihtiyaç duyanlar, bu habere çok sevindi.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta yaşanan deprem, 11 ili etkileyerek büyük yıkıma yol açtı. Bu felakete karşı, etkilenen vatandaşlara kredi ve hibe desteği verileceği bilgisi paylaşıldı. Bu destekle ilgili detaylar, Resmi Gazete'de ilan edildi.

1 Milyon TL'ye Kadar Kredi ve 750 Bin TL Hibe!

Yayımlanan bilgilere göre, deprem nedeniyle evi ve iş yeri orta veya daha fazla hasar gören vatandaşlara, ev için 750.000 TL, ahırlı evler için 1 milyon TL ve iş yerleri için 400.000 TL kredi imkanı sunulacak. Bunun yanında, ev için 750.000 TL ve iş yerleri için 400.000 TL'ye kadar hibe desteği de sağlanacak.

Hibe ve Kredi Desteği İçin Şartlar

Resmi Gazete'de yayımlanan destekten yararlanacak olanlar için bazı kriterler belirlendi.

Daha önce 7269 sayılı kanun kapsamında kredi ve konut yardımı almış olanlara, bu yeni kararla belirlenen hibe ve kredi sağlanmayacak.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?

Her malik için bir ev ve bir iş yeri için hibe, üç bağımsız bölüm için ise kredi sağlanabilecek.

Aynı mülk için hem hibe hem kredi alınabilir.

İnşaat sırasında hasar görmüş yapılar için de hibe ve kredi desteği sağlanacak.

Orta veya daha fazla hasar görmüş binalarda birden fazla sahip bulunması durumunda, her bir sahip için bir konut/iş yeri için hibe ve en fazla üç bağımsız bölüm için kredi sağlanabilecek.

Bir kişinin vefatı sonucu mirasçılarına geçen haklar, birden çok mirasçı olması halinde tüm mirasçılar için geçerli olacak.

Yeni inşaat ve benzeri süreçlerde, tapudaki son mülk sahibi adına işlem yapılacak.

Deprem sonrası hasarlı bir mülkü satın alan ya da devralan kişiler de bu destekten yararlanabilecek.