Vatandaşa Hibe Desteği! 3 bin ve 5 bin TL Hibe Desteği Başladı İşte Sorgulama Ekranı!

Gündemde yüzbinlerce vatandaş Hibe destekleri hangi tarihte yatacak merak ediyor. Koronavirüs salgınından olumsuz yönde etkilenen esnaflarımız için devlet tarafından destekler gelmeye devam ediyor.

Ekonomi 27.05.2021 - 22:52 27.05.2021 - 22:55 Berkay Keskin

Gündemde yüzbinlerce vatandaş Hibe destekleri hangi tarihte yatacak merak ediyor. Koronavirüs salgınından olumsuz yönde etkilenen esnaflarımız için devlet tarafından destekler gelmeye devam ediyor. Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnafa 3 bin ve 5 bin TL hibe desteği sağlanacağı müjdesini vermişti ve herkes ayrıntıları sabırsızlıkla bekliyordu. Sonunda hibe desteği ödemeleri başladı! Hibe desteği sorgulama ekranı haberimizde sizlerle...

Covid-19 salgınından olumsuz yönde etkilenen esnaflar için destekler gelmeye devam ediyor ve Kavine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnafa 3 bin ve 5 bin TL hibe desteği verileceği müjdesini duyurmuştu. Vatandaşlar heyecanla konuya yönelik ayrıntıları beklemeye başladı. Peki Hibe desteği başvuruları nereye ve nasıl yapılır? T.C. Kimlik numarası ile başvuru sonucu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

5 Bin TL Esnaf Hibe Desteğini Kimler Alabilecek?

Birinci grup içerisinde; kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, internet kafeler, kırtasiyeler, lunaparklar, hamamlar gibi işletmeler bulunmaktadır.

3 Bin TL Esnaf Hibe Desteğini Kimler Alabilecek?

İkinci grup içerisine daha önceki destek ödemelerinden faydalanan lokantalar, dondurmacılar, berberler, terziler, taksiciler, minibüsçüler, otobüsçüler, pastaneler ve pazarcıların da bulunduğu bu gruptaki kişilere bir kez olmak kaydıyla 3 bin TL hibe ödemesi gerçekleştirilecektir.

Hibe Desteği Başvurusu Yapmak

30 günlük bu süreçte çevrimiçi başvuru işlemlerinde meydana gelebilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasının önüne geçmek adına, başvurular T.C. Kimlik numarasının son hanesine göre alınacaktır. T.C. Kimlik numarasının son rakamı;

- 0 olan vatandaşlar 25 Mayıs Salı, 
- 2 olan vatandaşlar 26 Mayıs Çarşamba,
- 4 olan vatandaşlar 27 Mayıs Perşembe,
- 6 olan vatandaşlar 28 Mayıs Cuma,
- 8 olan vatandaşlar 29 Mayıs Cumartesi başvuruda bulunabilecek.

Hibe Desteği Başvurusu Yapmak İçin Tıklayın! (https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-hibe-destegi-basvurusu)

30 Mayıs - 22 Haziran sürecinde bütün vatandaşlarımız başvuru yapabilecek. Başvuruya yönelik bütün süreçler "turkiye.gov.tr" adresi üzerinden e-Devlet sistemi aracılığıyla yürütülecektir.

Başvurular Hangi Tarihte Sonlanacak?

Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden alınacak. Destek başvuruları 23 Haziran Çarşamba günü saat 23.59'a kadar sürecek. Ticaret Bakanlığı bugün gerçekleştirdiği açıklama içerisinde başvurular hakkında ayrıntıları paylaştı. Yalnızca e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapılabileceğini ifade ederken açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren gelir vergisi mükellefiyeti bulunan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler kazançlarına esas faaliyet konuları üzerinden faydalanabileecktir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@