Vatandaşa Müjdeli Haber Sonunda Geldi! Formu Dolduranlara Tam Tamına 3.040 TL Ödenecek! Bu 3 Şarta Uyanlar Anında Başvurabiliyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı zor durumdaki ailelere yardım etmeye devam ediyor. Asgari ücretin artmasıyla birlikte 2023 uygulamasıyla destek ödemeleri artış gösterdi. Çocuklu ailelere devlet yardımına başvuranların sayısı ise binleri buluyor. 1-2 ila 3 çocuğu olan ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti adı verilen yardım programı dikkat çekiyor. Peki çocuklu aileler yardım ödemelerini nasıl alacak?

Ebeveynlere 3.040 TL'lik maddi yardım sunulacak. Binlerce vatandaş, devlet tarafından sağlanan yardım ödemelerini araştırıyor. Şubat ayının başlamasıyla birlikte, SED destek ödemeleri ile ilgili sorular düzenli olarak gündeme gelmektedir. 2023 yılı itibariyle destek ödemeleri de arttı. Peki yardım başvurusu için gerekli şartlar nelerdir?

Destek Ödemeleri Bir Hayli Yükseldi

Bakan Yanık, çocuklara en etkin şekilde ailelerinin yanındayken yardım etme fikri üzerine kurulduklarını ve ihtiyaç sahibi çocuğu olan ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını vurguladı. Bakan Yanık, "SED hizmeti alan her çocuk ortalama 2 bin 337 TL'den 3 bin 38 TL'ye ekonomik yardım aldı. Ayrıca koruyucu ailelere her çocuk için ödenen aylık, ortalama 3 bin 644 TL'den 4 bin 853 TL'ye yükseldi " dedi.

Aile Destek Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Aile Destek Programı'na başvurular e-Devlet üzerinden veya 3294 sayılı Kanun ile kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na bağlı ikamet adresinin yazılı olduğu bir yazı ile yapılabilir.

Aile Destek Ödemeleri Nasıl Sorgulanır?

Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı her ay aile nafakası ödemelerini kişilerin hesaplarına yatırmaktadır. e-Devlet üzerinden vatandaşlar ödemelerin hesaplarına geçip geçmediğini kolayca öğrenebilirler.

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

Çocuk Destek Bileşeni Başvuru Prosedürü

Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya e-Devlet'e yapılacaktır. Aile Destek Programı ödemeleri bir yıl boyunca düzenli olarak yapılacaktır. Vatandaşlar başvurdukları ayı takip eden ayın 25'inde çocuk yardımlarını PTT hesaplarından çekebilir veya PTT'den tahsil edebilirler.

Çocuk Desteği Yardımına Nereden Başvurulur?

PTT, 1, 2 ve 3 çocuklu ailelere 300, 400 ve 600 TL arasında değişen miktarlarda yardım yapıyor. 2015 yılından bu yana devlet bu destek ödemelerini net bir şekilde yapmaya devam ediyor. Söz konusu hizmetlere başvurular, TC kimlik numarası kullanılarak online olarak yapılır.

Aile Sosyal ve Çalışma Bakanlığı'nın yaptığı yardımlar için kimlik numaranız ile e-devlet üzerinden başvuru yapmalısınız. Bu destek ödemesinden Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan tüm anneler hak kazanır. Yeni doğan çocuk yardımı için başvurular online olarak aile.gov.tr adresinden veya e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunlara ek olarak aile bakanlıkları tarafından il müdürlükleri ve kaymakamlıklardan da dilekçeler alınabilir. Başvurunuzu E-Devlet üzerinden inceleyebilir, başvurunuzun durumunu kontrol edebilir, PTT merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

Aile Destek Ödemeleri Tam Olarak Ne Kadar?

Aile Destek Programı Şubat başında yeniden araştırmaya başlandı. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan ödemelerin tarihleri ve başvuru için gerekli şartlar çalışmanın odak noktası oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın destek ödemelerine ilişkin açıklaması ihtiyaç sahibi vatandaşların dikkatini çekti. Aile Destek Programı ödemelerinde yapılan yardım miktarı gelir miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda ödeme tutarları, hanehalkı başına düşen aylık gelire göre aşağıdaki gibidir:

•    450 TL'den az aylık geliri olanlar 1.250 TL alacaklar.
•    450 TL üstü 911,15 TL altı aylık geliri olanlar 1.100 TL alacaklar.
•    911,15 TL üstü 1372,30 TL altı aylık geliri olanlar 950 TL alacaklar.
•    1372,30 TL'den fazla ve 1833,45 TL'den az aylık geliri olanlar ise 850 TL alacak.