Dolar kurunun 17 seviyesini aşmasıyla birlikte Merkez Bankası'ndan satım yönünde beşinci müdahale geldi. Aralık ayı içerisinde yapılan 4 müdahalede 4 milyar doların üzerinde satış yapıldığı önceden belirtilmişti. Şimdi ki satış tutarı merak konusu oldu.

Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak ilk müdahalede 650 milyon dolar, ikinci müdahalede 400 milyon dolar, üçüncü müdahalede 500 milyon dolar, dördüncü müdahalede ise 2.5 milyar dolar doğrudan satış yapıldığı söylenmişti.

dolar_faiz_shutter

TCMB son dört toplantıda 500 baz puan faiz indirirken aslında faiz indirimlerine başladığının ilk sinyallerini verdiği Eylül ayı başından bu yana TL yaklaşık yüzde 50, sene başından beri yüzde 55'in üzerinde değer yitirdi. Değer kayıplarının büyük bölümü son bir buçuk ayda meydana gelmiş durumda.

Ülkenin geldiği noktada Doların 17, euro'nun 19 lira seviyesinin üzerine çıkmasının ardından Merkez Bankası'ndan yeniden müdahale gelmiş durumda.

Merkez bankası tarafından yapılan açıklamada ise "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" denildi.

18-Eylül-2020-Günlük-Kripto-Para-Analizi-2

Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etmeye başladı. Müdahale doların 17'yi euronun ise 19 seviyesini aşması sonrasında oldu. Müdahale sonrası dolar 16,40 seviyelerine geriledi ancak tekrar harekete geçmiş durumda.

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın (TCMB) devam eden faiz indirimleri ve ucu açık yönlendirmeleri sonrası yükselişini sürdürüyor. Bu sabah saatlerinde 16 lira sınırını da geçen dolar/TL, zirvesini öğleden sonra 17'nin üzerine taşıdı. Euro/TL'de de 19 lira sınırı aşılırken tarihi zirve 19,40'a kadar çıkmıştı.

61829643ae298bd1ef733eb1

Durum ile ilgili olarak bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TCMB'nin yeni yönlendirmesi tam net olmasa da 3 ay faiz indiriminin olmadığını ima ediyor. TL'de tek yönlü ve sadece değer kaybı yönünde bir süreç yaşanıyor. Bunu ne durdurabilir diye baktığımızda faiz gibi bir sonuca ulaşamıyoruz çünkü faiz artışı bir seçenecek olarak görülmemesi en önemli silahı devre dışı bırakıyor" demişti.

Her ne kadar Merkez Bankası müdehalesi ile geri çekilse de 17'yi gören dolar, yurtdışından ekonomist ve bankalarını tahminini doğru çıkartacak görünüyor. Uzmanlar dolar kuru için 2022'nin ilk günlerine kadar 17/19 bandını öngörmüşlerdi.