Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından talimat verildi. Temmuz'da asgari ücret, 7.000 TL olacak! Son dakika haberi için detaylar gelmeye devam ediyor.

Yıllık enflasyonun yüzde 70’ın üstüne çıkması, durumu hazırda dar boğaza düşmüş olan kişilerin geçinememesine sebep oldu. Asgari ücrete ikinci bir zammın yapılıp yapılmayacağının konuşulduğu şu günlerde, mümkün bir zammın yapılması durumunde asgari ücretin enflasyon bilgileri ışığında nasıl farklılık göstereceği hesaplandı. İşte asgari ücret zammına dair haberin devamı… 4 Nisan günü TÜİK doğrultusundan ortaya çıkartılan enflasyon verilerinden sonra mümkün bir zam durumunun, asgari ücrete nasıl tesir edeceği hesaplandı. Yapılan hesaplamalara göre senelik enflasyon seviyesi göz önünde bulundurulduğunda, asgari ücretin 7.000TL’ye artması gerektiği neticesine varıldı. 

Asgari Ücret Zammı Yapılacak!

Her yıl sonucunda toplanan asgari ücret komisyonu, yıllik enflasyon bilgilerine göre yeni devresinin asgari ücret zammına karar vermektedir. Bu yıl, başka yıllara miktar ile daha süratli çoğalan enflasyon ve giderek daha da kötüleşen başka ekonomik veriler, temmuz ayında ikinci bir zammın gelebileceğinin hususşulmasına yol açtı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon verilerini açıklamasından sonra mümkün bir asgari ücret zammı husussu ile alakalı hesaplamalar yapan uzmanlar, enflasyon verisinin bu durumu ile bile asgari ücreti 7.000 TL’ye yükseltebileceğini açıkladılar. 

Erken EMEKLİ Olmak İsteyenler İçin ESNEK Emeklilik Sistemi Başlıyor! Erken EMEKLİ Olmak İsteyenler İçin ESNEK Emeklilik Sistemi Başlıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! 

Bir süredir giderek artış gösteren enflasyon ve buna bağlı olarak da gündelik yaşama yansıyan zam miktarları, temmuz ayında asgari ücrete ikinci bir zammın uygulanacağı husussun kulislerde hususşulmasına sebep oldu. Bu noktada devlet yetkililerinin bir açıklama yapması beklenirken, Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin husus ile alakalı olarak hayal kırıklığı yaratacak ifadeler kullandı. Bakan Bilgin, yıl başında enflasyon miktarları dahil edilerek bir asgari ücret hesaplamasının yapıldığı ve oluşturulan zam miktarından sonra hala asgari ücret zammının hususşulmasının anlamlı bulmadığını dile getirdi. 

Bakan Vedat Bilgin’in açıklamalarından sonra asgari ücrete ikinci zam yapılmasına yönelik hayaller kuran vatandaşlar, bu halun imkânsız bulunduğu husussu ile alakalı hemfikir olarak hususnun kapanacağını düşündüler. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yapmış bulunduğu asgari ücret açıklaması ile umutları yine yeşillendirdi. 

Erdoğan, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Ben vatandaşıma onu aldatacak bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti belirleyen bir komisyon var. Sene sonucunda toplanıyor. Vakti geldiği zaman bakanım ve başka komisyon üyeleri, mevzuya dair fikirlerini meydana koyarlar ve tartışırlar. Fakat asgari ücret aslında vatandaşı enflasyon karşısında ezdiriyorsa, bu hal da görüşülür.”