Ve açıklandı! TC kimlik kartıyla başvuru yapan 18- 65 yaş arası herkese 990 TL maaş veriliyor! PTT’den aylık ödeniyor

Ve açıklandı! TC kimlik kartıyla başvuru yapan 18- 65 yaş arası herkese 990 TL maaş veriliyor! PTT’den aylık ödeniyor. Başvuru detayları haberimizde…

Ekonomi 07.09.2021 - 09:56 07.09.2021 - 09:56 Volkan Arık

Ve açıklandı! TC kimlik kartıyla başvuru yapan 18- 65 yaş arası herkese 990 TL maaş veriliyor! PTT’den aylık ödeniyor.  Çalışmayan ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle hayatını devam ettirmektedir zorlanan vatandaşlara devlet tarafından verilen destek ödemeleri sürüyor. Özellikle engelli vatandaşlar devletin sağladığı sosyal destek ödemelerinden Sadece TC kimlik kartı ile başvuru yaparak faydalanabiliyor. Ancak Tabii ki başvuru yapmak için birtakım şartları taşımamız gerekiyor. %40 69 arasında engelli olanlar aylık 659 TL maaş alırken yüzde 70 ve üstü engelli olan vatandaşlara Aylık 990 TL maaş bağlanıyor. Engelli maaşı başvuru şartları ve detaylar haberimizde sizleri bekliyor…

Hiçbir geliri olmayan ve maddi anlamda hayatını devam ettirmekte zorluk çeken engelli vatandaşlara devlet tarafından maaş bağlanıyor. Başvuruya bağlı olarak ödenen diğer bir adı ile 2022 maaşı olarak bilinen engelli maaşı yüzde 40 ile 69 arasında engelli olan vatandaşların 659 TL olarak yüzde 70 ve üstü engelli raporu bulunanlara ise 990 TL olarak ödeniyor. Engellilik durumuna göre yapılan ödemeler öncesinde TC kimlik kartı ile başvuru yapmak gerekiyor. Maaşlar PTT üzerinden yatırılırken dileyen vatandaşlar Banka hesaplarını bildirerek ödemelerini bankadan alabiliyor. Peki engelli maaşı nasıl alınır? Engelli maaşı başvuru şartları nelerdir?

ve-aciklandi-tc-kimlik-kartiyla-basvuru-yapan-18-65-yas-arasi-herkese-990-tl-maas-veriliyor-pttd-3

ENGELLİ MAAŞI NEDİR?

Türkiye’de 2022 sayılı kanun kapsamında Temmuz ayından itibaren engellilere ödenen maaş enflasyon oranında zamlandı ve 990 lira olarak ödenmeye başlandı. Engelli maaşı, engellilik durumu %40 ile 69 arasında olanlara 659 lira tutarında verilirken yüzde yetmiş ve üzeri engelliliği bulunanlara 990 TL lira olarak veriliyor. Engelli maaşından 18-65 yaş arasındaki vatandaşlar faydalanabiliyor 65 yaş üstü vatandaşlara engelli maaşı ödemesi yapılmıyor. 65 yaş üstü engelli vatandaşlar yaşlılık aylığı imkanından yararlanabiliyor.

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Engelli maaşı başvurusu yapabilmek için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden engellilik durumunu belirten raporunun alınması gerekiyor. Maaş hakkından faydalanacak olan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan bir gelir ya da aylık almıyor olması, nafaka bağlanmamış olması, işe girme girmekte zorlanıyor olması, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olması gerekiyor.

ve-aciklandi-tc-kimlik-kartiyla-basvuru-yapan-18-65-yas-arasi-herkese-990-tl-maas-veriliyor-pttd-2

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Engelli maaşı devlet tarafından engelli vatandaşlara tamamen karşılıksız olarak ödeniyor. 2022 maaşı olarak da bilinen engelli aylığı alabilmek için öncelikle ikamet ettiğiniz yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuru yapmanız şart. Dilekçe ve kimlikle başvuru işlemleri alınırken aynı zamanda engelli kişinin durumunu belirten sağlık raporu da dilekçeye ekleniyor.

2021 ENGELLİ MAAŞI NE KADAR?

Devletin yerli vatandaşları sağladığı sosyal haklardan olan engelli maaşı her yıl enflasyon oranlarında 6 ayda bir zamlanıyor. Engelli maaşının son olarak Temmuz ayında enflasyon rakamlarına göre zam yapılmıştı. Yüzde 40 ve 69 arası engelli olan vatandaşlar Temmuz zammı ile birlikte 659 lira maaş alırken yüzde yetmiş ve üzeri engelliliği bulunan vatandaşlar ise Temmuz ayı zammı ile birlikte 990 lira engelli maaşı almaya başladı.

ve-aciklandi-tc-kimlik-kartiyla-basvuru-yapan-18-65-yas-arasi-herkese-990-tl-maas-veriliyor-pttd-1

KİMLER DEVLET DESTEĞİ ALABİLİR?

Engelli maaş ödemelerinin yanı sıra devlet tarafından 18 yaş altı en az %40 oranında engelli çocuğu olan ailelere aylık 659 lira destek ödemesi yapılıyor. Aynı zamanda silikozis hastalığına yakalanan ve bu nedenle çalışmakta güçlük çeken vatandaşlara 1426 lira maaş bağlanırken hastalık meslekte kazanma kaybı 3554 arasında olanları ise 1631 lira, %50 5'in üzerinde meslekte kazanma Kaybol bulunanlara 1816 lira maaş bağlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@