Uzun süredir kamuoyunda iddia edilen ve sohbetlere "kulis bilgisi" olarak konu olan Emniyet ve Soylu arasındaki gerginliğin patladığı iddiası gündemde yerini aldı.

Ünlü gazete yazarlarından Tolga Şardan beklenen haberle ilgili olarak bomba bir iddia ile gündemi adeta salladı.

Şardan'ın en çok dikkat çeken iddiasına göre ise yer yer benzer duyumlar da alındığı üzere, İçişleri Bakanlığı, 'FETÖ'yle mücadele' adı altında sistemi sorgulayan, hayata bakışı iktidarla örtüşmeyen ve iktidarın uygulamaya çalıştığı sosyal yaşam biçimine uymayan personelleri emekliye sevk ediyor."

Emniyet teşkilatında amir ve müdür rütbesindeki personeli yakından ilgilendiren Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK) çalışmalarının ilk bölümünü geçen hafta tamamladı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın başkanlığında bir araya gelen kurul üyeleri, bir üst rütbeye terfi edenlerin yanında emekliliğe sevk edilecek amir ve müdürleri de tespit etti.

Hazırlanan terfi ve emeklilik listeleri son onay için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya gönderildi ve listelerde 'ekleme / çıkarma' gibi problemler olmaması halinde kararlar bu hafta açıklanması bekleniyor.

Kurul üyeliği seçiminde ise başka adayların olmasına karşın tahmin edildiği üzere Bakan Soylu'nun sağ kolu Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz kurul üyesi seçildi. Diğer üye ise, boşalan genel müdür yardımcılığı koltuğu için en güçlü aday olan Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci olurken Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak dışında kurulun neredeyse tamamı İçişleri Bakanı Soylu'nun ekibinden oluştu.

T24 yazarı Tolga Şardan, Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak dışında kurulun neredeyse tamamının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ekibinden oluştuğunu açıklarken, bu YDK'nın teşkilatı 2023'e taşıyacak kadroların düzenlemesine imza attığını belirterek "İlk gelen haberlere göre, 'Soylu'nun emniyette kurduğu sisteme uymayanlar' emekli edildi" dedi.

Şardan'ın yazısının devamında ise hatırlatma yaparak dikkat çeken cümleler şunlar oldu;

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Türk Polis Teşkilatı'na yıl dönümü mesajı

"(...) Ardından 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişiminde sonra yürürlüğe konulan KHK'lar kapsamında 2015'te emekliliğe sevk edilenler arasında bulunan FETÖ bağlantılı emniyet müdürleri, emniyet teşkilatından ihraç edildi.
Sonrasında yeni gelişmeler yaşandı.

Şöyle ki, FETÖ'cü olmadıkları halde saydığım diğer kriterlere uymadıkları için emekli edilen emniyet müdürleri bu kez 'FETÖ'cü olmadıklarının anlaşılmasıyla birlikte teşkilata geri dönmek' amacıyla idari yargıya giderek dava açtı.

Ülke genelinde sayıları 250'yi bulan davacı emniyet müdürü, idari davaları kazanarak mahkemenin verdiği 'yürütmeyi durdurma' yoluyla teşkilata dönme hakkını elde etti.

THY'de Part Time İş! Personel Alımları Başladı, THY İş Başvurusunda Aranan Şartlar... THY'de Part Time İş! Personel Alımları Başladı, THY İş Başvurusunda Aranan Şartlar...

Ancak İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu yürütmeyi durdurma kararlarını uygulamadı. Zaman içinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2019'da, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Yasası'nın geçici 27. Maddesi'ne karşı Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın uygulanmasına hükmetti.

Ardından karar düzeltme aşamasında da Danıştay davacı emniyet müdürlerinin lehine karar aldı.

Bu kadar olumlu mahkeme kararına karşın, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, davacı emniyet müdürlerinin 'esastan dönüş kararlarını' uygulamadı."