Milyonlarca vatandaşın beklediği güzel haber nihayet geldi. Yüksek ev fiyatları konusunda beklenen oldu. Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren son dakika gelişmesi yaşandı. Gıda ürünlerinin ardından ev ve konut fiyatları için de KDV müjdesi geldi. Ev fiyatları düşüyor, ev sahibi olmak artık hayal olmayacak.

Ve beklenen oldu! Hükümet düğmeye bastı, vatandaşı canından bezdiren ev fiyatları düşüyor! Ev almak isteyen milyonlarca vatandaş yüksek fiyatlar nedeniyle ev sahibi olamıyordu. Özellikle koronavirüs salgını başladıktan sonra ev fiyatları fahiş şekilde arttı ve neredeyse dörde katlandı. Nihayet vatandaşın beklediği haber geldi. Hükümet ev fiyatları konusunda da düğmeye bastı. Gıda ürünlerinde olduğu gibi ev fiyatlarında da KDV sadeleştirmesi yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu yönde çalışmalarını tamamladı ve artık sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı bekleniyor. Yeni sistemde metrekare hesabı yapılşacak ve KDV buna göre düşecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların son dönemlerde en çok şikayet ettiği ev fiyatları konusunda düğmeye bastı. Bakanlık yaptığı çalışmalarda ikili sistem üzerinde duruyor ve inşaat sektöründe uygulanan yüzde 18’lik KDV’yi düşürmeyi planlıyor. Şu anda çok yüksek ev fiyatları nedeniyle ev sahibi olamayan vatandaşlar yapılacak KDV indirimi sonrasında ev alma şansına da sahip olacak. Mevcut sistemde 1 milyonluk metre kare daire için ödenen KDV 80 bin TL iken 155 metrekare daire için 180 bin TL oluyor. Yeni sistemde bunun önüne geçilecek ve 1 milyon liralık 155 metrekare daire için ödenecek KDV 85 bin 805 TL olarak belirlenecek. Yapılacak olan düzenleme onrasında 150 metrekare üstü daireler için talebin artması beklenirken aynı zamanda sektörün canlanmasıyla beraber fiyatların da aşağıya çekileceği tahmin ediliyor.

Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak! Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak!

ve-beklenen-oldu-hukumet-dugmeye-basti-vatandasi-canindan-bezdiren-ev-fiyatlari-dusuyor-4

Kontulara KDV indirimi geliyor

Fahiş ev fiyatları nedeniyle ev sahibi olamayan vatandaşlara müjdeli haber geldi. KDV sadeleştirmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar tamamlandı. Yeni model artık sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına kaldı. Bu sistem hayata geçerse hem inşaat sektörü hem de vatandaş rahat bir nefes alma şansına sahip olacak. Ev almak da daha kolay hale gelecek. Uygulamanın 150 metrekare üstü konutlarda hayata geçeceği öğrenildi. Yani 150 metrekare ve üstü konutlarda KDV yükü azalacak.

ve-beklenen-oldu-hukumet-dugmeye-basti-vatandasi-canindan-bezdiren-ev-fiyatlari-dusuyor-3

Kapsamlı çalışma yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, inşaat sektöründe KDV’nin sadeleştirilmesine ilişkin bilgi verdi. Gıdada atılan adımlar sonrasında inşaat sektöründe de bu yönde adımlar atıldığını belirten Bakan Nebati, çalışmaların tamamlandığını ve en kısa sürede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağını ifade etti. Yeni model Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduktan sonra adım adım uygulanacak. İkili sistemde 150 metre kare detayı oldukça önemli.

ve-beklenen-oldu-hukumet-dugmeye-basti-vatandasi-canindan-bezdiren-ev-fiyatlari-dusuyor2

Ev fiyatları da düşecek

Yeni sistemin sektörde kabul görmesi halinde şu anda çok yüksek olan konut fiyatlarının da düşmesi bekleniyor. Sektör temsilcileri de atılan bu adımdan son derece memnun. Özellikle 150 metre kare üstü dairelerde KDV yükünün azaltılmasıyla beraber sektöre de bir canlılık geleceği aşikar. Ev almak isteyen vatandaşlar yeni düzenleme sonrasında 150 metre kare üstü dairelerde yüksek fahiş fiyat artışından kurtulmuş olacak.