Ve belli oldu! İşte en net emekli zammı oranları! Tüm hesaplar yeniden yapıldı, en düşük emekli maaşı 2.200 TL oldu

2022 Ocak ayı emekli maaşı kaç TL olacak? Nihayet SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşı için net hesaplama yapıldı. İşte en düşük emekli maaşı…

Ekonomi 19.11.2021 - 18:22 19.11.2021 - 18:23 Volkan Arık

Ve belli oldu! İşte en net emekli zammı oranları! Tüm hesaplar yeniden yapıldı, en düşük emekli maaşı 2.200 TL oldu. Emekli zammı, 2022 Ocak ayı emekli maaşı ne kadar sorusunun yanıtı bir süredir gündemdeydi. Zam oranları merakla beklenirken milyonlarca emekli vatandaş tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyordu. Enflasyon rakamları ile belirlenen seni SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında net rakamlar peş peşe ortaya çıkmaya devam ediyor. Peki 2022 Ocak ayı emekli maaşı kaç TL olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Yeni yıl öncesinde en çok konuşulan konulardan biri emekli maaş zammı oldu. Emekli vatandaşlar açıklanan enflasyon rakamlarını yakından takip ederken net zam oranları da ortaya çıkıyor. Özellikle Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında emekliye rekor zam olacağının da sinyalleri verilmiş oldu. Hükümet, artan enflasyon rakamları karşısında emekliye korumak istiyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşları zaten enflasyon oranında zam oluyor. Ama bunun yanında en düşük emekli maaşına da bir ayar yapılacak. Peki 2022 Ocak ayı emekli maaşı kaç TL olacak? 2022 Ocak ayı emekli zammı ne kadar olacak?

ve-belli-oldu-iste-en-net-emekli-zammi-oranlari-tum-hesaplar-yeniden-yapildi-en-dusuk-emekli-maa-3

TABLO NETLEŞTİ

Emekli vatandaşları için enflasyon rakamları büyük önem taşıyor. TÜİK tarafından her ay düzenli olarak açıklanan enflasyon rakamlarında son durum ise geçtiğimiz günlerde belli olmuştu. Şu an için dört aylık enflasyona göre emekliler %6.17 zam alacak. Ancak hala iki aylık bir süreç var ve bu sürece ilişkin tahminlerde devam ediyor. Merkez Bankası 2021 enflasyon tahminine göre enflasyonun yıl sonunda .4 olması bekleniyor. Eğer enflasyon bu şekilde gerçekleşirse SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaş zammı %9.17 olacak. Memur ve memur emeklisi ise geçtiğimiz haftalarda yapılan toplu sözleşme görüşmesinde aldıkları %5 zamma ek olarak %6.17 enflasyon farkı alacak. Buda memur ve memur emeklisinin maaş tarihinde en yüksek zam oranı olacak gibi görünüyor.

ve-belli-oldu-iste-en-net-emekli-zammi-oranlari-tum-hesaplar-yeniden-yapildi-en-dusuk-emekli-maa-2

YENİ YILDA NE DEĞİŞECEK?

Açıklanan son rakamlara ve merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine göre yeni yılda maaşları sil baştan değişecek. Yapılan hesaplamalara göre memur ve memur emeklisinin Ocak zammı .17 olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ise bu tabloya göre %9.17 maaş zammı alacak. Asgari ücretteki artışın ise %25 olması bekleniyor. Çünkü geçmiş yıllarda asgari ücret zammı enflasyon oranlarının 6-7 puan üzerinde yapılmıştı. Yeni yılda işsizlik maaşının ise en az 1789 TL olması bekleniyor. Tahminlere göre en yüksek işsizlik maaşı ise 3577,50 TL olacak.

ve-belli-oldu-iste-en-net-emekli-zammi-oranlari-tum-hesaplar-yeniden-yapildi-en-dusuk-emekli-maa-1

SENSİN VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ NE KADAR ALACAK?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi yıl sonunda %9.17 zam alacak. Ancak bunun yanında Türkiye emekliler derneği başkanı Kazım Ergün emekli aylıklarına altı yıllık enflasyon oranında yapılan zamlar yerine seyyanen zam yapılması gerektiğini belirtiyor. Emekli maaşlarının asgari ücretin çok altında kaldığını söyleyen Ergün, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini savunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@