İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın covid partisi ve cinsel taciz suçlamaları sebebi ile uzun süredir istifası bekleniyordu. Beklenilen de oldu ama nedeni şaşırttı.

Kabine üyelerinin ve 60 milletvekilinin istifası üzerine kendisinin de istifa edeceğini açıklayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın İngiltere’siinde hükümet, peş peşe skandallar ile çalkalanmıştı.

Başbakan Boris Johnson’ın, korona virüs kısıtlamalarına rağmen kuralları ihlal ederek parti vermesi ile başlayan skandala Johnson’a yapılan Muhafazakar Parti milletvekili Christopher Pincher’ın cinsel taciz suçlaması da eklenmişti.

Boris Johnson, Christopher Pincher’a yasama oturumlarını yürütme yetkisi vermişti ki İngiltere Başbakanlık Ofisi, Boris Johnson’ın cinsel taciz suçlamalarına ilişkin bir bilgisi olmadığını açıkladı.

İngiltere'de demir yolu işçilerinden son 30 yılın en büyük grevi - BBC News Türkçe

Geçen hafta Boris Johnson’ın, durumdan haberdar olduğu ve bunu bile bile Christopher Pincher’ı yetkili kıldığı ortaya çıkınca da Muhafazakar Parti’den 60 milletvekili ve 12 bakan istifa etti  ve bununla da bitmeyerek bakanların yerine atanan yeni bakanlar da istifa etti.

Tüm bu skandallar ile birlikte magazinin gücü ile de gölgede kalan ve uzun süredir devam eden demiryolu işçileri grevi ise gölgede kaldı.

Ancak Boris Johnson hükümetini düşüren asıl olayı da "genel grev" riskini doğuran hükümeti ve taşımayı durma noktasına getiren bu grev oldu.

Daha yüksek maaş, daha düşük mesai süresi, emeklilik maaşlarının arttırılması ve emeklilik yaşının düşürülmesi gibi temel işçi haklarını talep eden demiryolu işçileri, greve gitmiş ve İngiltere’de demiryolu ulaşımı ve lojistiğinde ciddi bir aksama meydana gelmişti.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

İngiltere'de demiryolu işçileri son 30 yılın en büyük grevine hazırlanıyor

Boris Johnson hükümeti ise işçilere kafa tutup taleplerin karşılanmayacağını söyleyince de olanlar oldu.

Demiryolu işçileri ise grev kararını sürdürüp ülkede genel grev korkusu da yaratınca Boris Johnson hükümeti içinde huzursuzluk meydana geldi.

Yani aslında Boris Johnson’a son darbeyi en yakın müttefiki olan Ulaştırma Bakanı Grant Shapps vurmuş oldu.

Daha önce de yazdığımız gibi, demiryolu işçilerinin grevi ülke çapında hızla yayılıyordu ve bugün Odatv nin de haberinde yer aldığı üzere Boris Johnson, dün “İstifa etmeyeceğim, savaşacağım” demişti ancak Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, dün gece Boris Jonhson’ın yanına gidip “Artık vakit geldi. İstifa etmelisin” diyince Boris Johnson, işçi grevleri sonucunda zor duruma düşen ve demiryolu lojistiğini devam ettiremeyen Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın uyarısı üzerine fikrini değiştirdi.