Borsa İstanbul yönetiminde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakın isimler ortaya çıkınca SPK ve Borsa skandalında ipin ucunun gittiği yer dikkat çekti.

Ortaya çıkan ticari ilişkiler sonrası "Erdoğan-Albayrak kabinesi borsayı ele geçirdi" denildi.

Birgün gazetesi yazarlarından usta gazeteci Bahadır Özgür, Borsa İstanbul yönetiminde yer alan isimlerin AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yakınlığına dikkat çekti.

Gazeteci Bahadır Özgür, BirGün’deki köşesinde “Berat Albayrak’ın borsadaki A takımı” başlıklı bir yazı  kaleme aldı.

Türk yetkililer bir bir itiraf etti: Erdoğan, Albayrak'ı bakın neden kovdu!

Usta gazetecilerden Bahadır Özgür, Borsa İstanbul yönetiminde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da yer aldığını açıkladığı ve “Yani borsa yönetimi bir nevi Albayrak-Erdoğan kabinesi gibi. Lakin teknik işleri yürütenler, Albayrak’a yakın olanlar” dediği yazısı ile Sedat Peker'in işaret ettiği ipin ucunun nereye uzandığını anlattı.

Hakkında yakalama kararı olan Sedat Peker son olarak SPK ve Borsa'da yaşanan skandallara ilişkin yazışmalar ve iddialar ile Türkiye'yi adeta sallamış ve "ipi takip edin" demişti ki Bahadır Özgür bunu yaptı.

Özgür, kamuoyunda ‘Berat Box’ olarak anılan, ‘hackerlar’ın internette yayınladığı Berat Albayrak’a ait maillerin arasında yer alan 4 Şubat 2016 günü gönderilmiş "Kardeşin Şenol" ile biten bir maili hatırlatarak, sonraki günlerde gönderilen başka bir mesajdaki Necdet Kardan’ın CV’sine dikkat çekiyor çünkü dikkat çekmeyen bu mesajlaşmalar borsadaki skandallar ortaya çıkınca ne derece önemli olduğu da ortaya çıktı.

15 Temmuz'un 'tasfiye ayağı' Berat Box'ta: Listeler nasıl hazırlandı? - BoldMedya

Özgür'ün dediği gibi “Kardeşin Şenol” imzasının sahibi Şenol Duman ve Necdet Kardan, bugün Borsa İstanbul’un genel müdür yardımcıları çünkü.

Mesajdaki “İrfan kardeş” kim derseniz onun da adresi halka arzlardaki rüşvetin merkezi olduğu iddia edilen Next Level.

Sedat Peker'in iddialarında adı geçen Ankara'daki Next Level İş Merkezi, AKP Milletvekili Asuman Erdoğan'ın eşi Fatih Erdoğan'a aitken borçları nedeniyle Varlık Fonu'na devredilmişti - Medyascope

Borsa İstanbul'u mercek altına yatırıp "Borsa İstanbul yönetimi Erdoğan - Albayrak kabinesi gibi" diyen Özgür, "Vitrinde yer alanlar iyi biliniyor. Başta Albayrak’ın tez hocası Prof. Erişah Arıcan bulunuyor. Yunus Arıcı, Albayrak’ın bakanlığı döneminde Devlet Denetleme Kurulu Başkanı’ydı. Son günlerde oğluna, kızına, damadına, gelinine yaptığı torpilli atamalarla gündem olan Metin Kıratlı, Saray ekibinden. Bir diğer Saraylı, propaganda görevlisi Fahrettin Altun. Yani borsa yönetimi bir nevi Albayrak-Erdoğan kabinesi gibi. Lakin teknik işleri yürütenler, Albayrak’a yakın olanlar."  açıklamaları ile ipin ucunda ilerliyor.

2016’da CV’si gönderilen Necdet Kardan'ın daha önce Çalık Holding Bilgi Teknolojileri Müdürü olduğunu öğrenirken CV’yi Albayrak’a gönderen İzzet Serhat Demir'in ise aynı holdingin hukuk departmanının başında olduğunu öğreniyoruz ki kendisi şuan da Turkcell yönetiminde.

Sedat Peker'den Saray'a uzanan rüşvet ağı iddiası: Erdoğan'ın danışmanı Serkan Taranoğlu ve AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu

Şenol Duman ve onun “İrfan kardeşimiz” diye andığı İrfan Güvendi ise Tarım Kredi Kooperatifleri'nde geçmişleri olan isimler ve Özgür "Mevzu Tarım Kredi’ye geldi mi bir soluklanmak lazım. Zira, içinden kolay çıkılamayacak tuhaf ticari ilişkilere dalıyoruz." diyor ve Tarım Kredi’nin milyar dolar değerindeki iştiraki Gübretaş, İran, Raintrade, Suudi Arabistan, Binali Yıldırım, Burak Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eski Diyarbakır Milletvekili Mehmet İhsan Arslan isimlerinin karıştığı hatta birbirine geçtiği yıllara yayılmış skandalı hatırlatıyor.

İşte bu Gübretaş skandalı'nın en hareketli günlerinde şirketlerin üst yönetiminde bulunanların da Şenol Duman ve İrfan Güvendi olduklarını öğreniyoruz.

Pasifik İnşaat Next Level İstanbul fiyat!

Bu arada Güvendi yani "İrfan kardeş" en son Peker’in belgesiyle ifşa edip, halka arz komisyonlarının ödendiğini ileri sürdüğü Next Level AVM’nin müteahhidi Pasifik İnşaat’ın halka arzında boy gösteren isim.

Tam da burada Özgür, Ali Fuat Taşkesenlioğlu SPK başkanıyken borsaya açılan Pasifik GYO'nun 1,1 milyar lira fon toplayarak yılın en büyük 5’inci halka arzı olduğunu hatırlatıyor ki zira öncesinde de Erdoğan’ın mitinglerinde fırlattığı çayların üreticisi Orçay’ı halka arz ettiğini de es geçmiyor.

Çünkü borsaya açılırken iki şirketin de yönetim kuruluna bu öeşhur İrfan Güvendi dahil edilmiş.

Borsa İstanbul'da hisse senetlerinde manipülasyondan, şantaja iddialar havada uçuşuyor' | soL haber

"Borsa yönetimindeki değişikliklerle son 3 yılda halka arzlardaki patlama arasındaki paralellik ve yöneticilerin geçmiş marifetleri dikkat çekici." diyen Özgür, Hakan Atilla'nın, Halkbank’ın ardından geldiği Borsa İstanbul’da da benzer bir tezgâhı gördüğünü ve önüne konulan halka arzlara imza atmamak için istifa ettiğini “iş yapma tarzlarını doğru bulmadım” demesi ile anlattığını düşünenlerden.

Ve usta isim Bahadır Özgür en sonunda ise Osmanlı’nın son dönemine dair olan bir fıkrayı hatırlatıyor;

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

"Abdülhamit’in doğan son torununun adını Ertuğrul Osman koymuşlar. Halk “Eyvah” demiş; “Her şey bitti derken yeniden başlıyor.”

İşte "Hakan Atilla'da ekibi görünce aynı şeyi söylemiş midir," diye soruyor...