ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz artışları nedeniyle işsizliğin yükselme riskinin olduğunu açıkladı.

Genel Af Ne Zaman Çıkacak? Kimler Faydalanacak? Cezaevleri Doldu Genel Af Azorunlu Oldu Ama Yararlanacaklar... Genel Af Ne Zaman Çıkacak? Kimler Faydalanacak? Cezaevleri Doldu Genel Af Azorunlu Oldu Ama Yararlanacaklar...

Fed Başkanı Jerome Powell dün kongrede yaptığı konuşmada enflasyonu dizginlemek için tasarlanan agresif faiz artırımlarının işsizliği artırabileceğini söylerken, Powell Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki sunumunda, istihdam kaybına neden olmadan enflasyonu kontrol altına almanın mümkün olduğunu ama durumun böyle gelişmeyebileceğini söyledi.
 

“Şuan tarihsel olarak düşük bir seyirde olsa da, işsizliğin yükselme riski var” ifadelerine yer veren Powell, Fed’in faiz artışlarının amacının “büyümeyi daha sürdürülebilir bir seviyeye çekilmesi ve arz tarafına dengelenme şansı vermek” olduğunu söyleyen Powell ayrıca iş gücü piyasasının sürdürülemez derecede ısındığın ve sürdürülebilir maksimum istihdama dönülmesine ihtiyaç olduğunu belirterek bunun için enflasyonun düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.
 

ABD’de yıllık bazda enflasyon mayısta yüzde 8,6’ya yükselmiş ve yeniden 41 yılın zirvesine çıkmıştı. Fed ise buna karşı önlem olarak politika faizini 75 baz puan artırarak son 28 yılın en yüksek faiz artışına giderek faiz oranlarını yüzde 1,5-yüzde 1,75 seviyesine yükseltmişti.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre ise Amerika’da işsizlik oranı oranı haziranda yüzde 3,6 seviyesinde bulunurken maaşlar ise yükselmeye devam ediyor.

Bu arada sunumunda enflasyon konusua da yer veren Powell, geriye dönüp bakıldığında enflasyonu hafife aldıklarını, geçici olmadığını belirtirken, “Vermemiz gereken karar buydu. Yanlış olabileceğini biliyorduk. Oldukça yanlış görünmeye başladığında, yön değiştirdik” dedi.