Türkiye'de konuşulan son skandal engelli evde bakım destek yardımları üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri'nin bankalardan promosyon alıması oldu.

CHP’nin sağlıktan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri'nin engelli evde bakım destek yardımlarını mevzuata aykırı olarak özel bankalara yatırması konusunu gündeme taşıdı.

Gamze Akkuş İlgezdi, Kayseri ve Bartın'da engelli evde bakım destek yardımlarının mevzuata aykırı olarak özel bankalara yatırıldığını ve bunun karşılığında bankalardan promosyon alındığı bilgisini gündeme taşıyarak detayları anlattı.

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi: Bilim çağının Afrika ülkesi gibiyiz

Türkiye gündeminde Sayıştay raporlarının ortaya çıkardığı skandallar konuşulmaya devam ederken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sayıştay raporunu da referans alarak konuşan İlgezdi, “Engelli evde bakım destek yardımlarını Kayseri ve Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, mevzuata aykırı olarak özel bankalara yatırmıştır. Bunun karşılığında bankalardan promosyon alan ve trafik cezası ödeyen il müdürlükleri, hak sahiplerinin geç ödeme almasına neden oldu” dedi.

Son günlerde medyada da yer alan bilgiler ile ortaya çıkan skandal hakkında konuşan İlgezdi şunları söyledi;

CHP'li İlgezdi: 'Bakanlık isminden 'kültür'ü çıkarsın' – Kültür Servisi

“Kayseri İl Müdürlüğü’ne 2012 yılından 2021 yılına kadar toplam 1 milyon 788 bin 876 lira 78 kuruş tutarında, Bartın İl Müdürlüğü’ne ise 2018 yılından 2020 yılına kadar toplam 390 bin lira tutarında promosyon ödemesi yapılmıştır.

Zeyinyağına dev zam kapıda! Fiyatlar yükselmeden stoklayın… Zeyinyağına dev zam kapıda! Fiyatlar yükselmeden stoklayın…

2-3 gün içinde ödenmesi gereken hak sahibi engelli evde bakım ödemeleri, 11 günde ödenmiştir. Zaten zor şartlar altında geçinmeye çalışan engellilerimiz ve onlara bakan ihtiyaç sahipleri için asgari ücretin yarısından az bir bedeli bile promosyon alma uğruna geç yatırtan gözü dönmüş yöneticilerden halen hesap sorulmadı.

İki il müdürlüğünün trafik cezalarından idari para cezalarına, müdür odalarının tefrişinden bakım onarıma; konaklama, ulaşım, yemek bedellerine birçok usulsüz ödemenin promosyon paralarından yapıldığının Sayıştay tarafından tespit edilmesi sonrasında hiçbir bir işlem yapılmamıştır. Hatta Kayseri İl Müdürlüğü, idarenin mevzuata aykırı uyarısına rağmen ilerleyen süreçte de promosyon geliri elde edilmeye devam edilmiştir.”