Marmaris yangını sırasında Süleyman Soylu'nun "idam" çıkışı şaşkınlık yaratırken Erdoğan'da "Olmalı" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'teki orman yangınının 3. gününde kriz merkezinde açıklamalarda bulunurken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "idam" çıkışını kaldığı yeren alıp "Ucu nereye dayanıyor, idama mı? İdam olmalı... Bu iş o kadar önemli, kesinlikle tartışılmalı" diyerek ülke gündemine getirdi.

Muğla Marmaris'te 21 Haziran'da ormanlık alanda başlayan yangınlar devam ederken bölgedeki kriz merkezinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yavuz Ağıralioğlu Önce Sosyal Medyayı Sonra İyi Partiyi Salladı! İyi Parti'nin Sonu Yavuz Ağıralioğlu Olacak! Yavuz Ağıralioğlu Önce Sosyal Medyayı Sonra İyi Partiyi Salladı! İyi Parti'nin Sonu Yavuz Ağıralioğlu Olacak!

Erdoğan'dan da orman yangınlarını çıkaranlarla ilgili idam çıkışı gelirken "Ucu nereye dayanıyor, idama mı? İdam olmalı... Bu iş o kadar önemli, kesinlikle tartışılmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri şöyle oldu;

Erdoğan: Orman yangınları konusunda idam cezası tartışılmalı

"21 Haziran'da Muğla Marmaris'te başlayan yangın afetinde ilk müdahaleleri 20:10'da teşkilatımız gerçekleştirdi. İlk müdahale 3 helikopter, 2 uçak ile gerçekleşti. Ben size yukarıya baktırmayacağım. Siz bana bakın. Yapılması gereken neyse bunların hepsi anında gerçekleşti. 3 helikopter, 2 uçakla başlayan süreci, toplamda 95 araç, 576 personelle gerçekleştirdik. İlk müdahale ile yangının çok daha büyük boyutlara ulaşması engellendi.

.....

131 hane, 435 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmişlerdir. Güvenli bölgelere geri dönüş yapmışlardır, büyük bir bölümü. Toplam 344 kişiye barınma hizmeti sağlanmıştır. Karadan ve havadan çalışmalarımız devam etmektedir. Gerek Vahit Bey, Gerek Süleyman Bey, Bakan Yardımcılarımız, hep birlikte süreci kontrol altında tutmuşlardır. Burada Cumhur İttifakı olarak, AK Parti ve MHP yerlerini aldılar, buradaki süreci sonuna kadar devam ettirdiler. Vatandaşlarımızı bu konulardan bilgi sahibi yapan medyamıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Büyük oranda bu iş kontrol altına alınmış vaziyette. Son anda 4 bin hektarı buldu, fakat şu an itibarıyla 4 bin hektarın kontrol altına alınmasıyla, soğutmayla vs. bunları bir an önce küçültüp ekime başlayacağız.

Caydırıcı bir ceza, ben de diyorum ki, ucu nereye dayanıyor, idama mı, idam. Bu iş o kadar önemli, kesinlikle tartışılmalı. Canım canım bütün ormanları yakıyor, ormanlarla beraber hayvanlar da yanıyor."