Pınar Gültekin’i canlı canlı yakıp öldüren caniye tahrik indirimi verilip, tüm yardım edenlerin de serbest bırakılması Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

Pınar Gültekin‘i katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen ceza ‘haksız tahrik’ indirimiyle 23 yıla düşürülmüştü ki başlayan itirazlar sokağa taştı.

LC Waikiki Skandalı İçin Açıklama Geldi! Portestolar İse Sürüyor! LC Waikiki Skandalı İçin Açıklama Geldi! Portestolar İse Sürüyor!

Muğla’da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı ile suç delillerini gizleyerek yok ettikleri öne sürülen kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın yargılandığı davanın 13’üncü duruşması, Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

Pınar Gültekin davası ertelendi: Katil Cemal Metin Avcı'dan pişkin sözler

Karar çıkan duruşmada mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl hapis, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar vermişti.

Cezada indirim kararı Türkiye’yi ayağa kaldırırken kadınlar ise çareyi yine sokağa inmekte buldu.

Siyasiler, gazeteciler, sanatçılar ve yurttaşlar tepkilerini sosyal medyadan tepki gösterirken İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısı ile bir araya geldiler.

Cemal Metin Avcı'ya tahrik indirimi: 23 yıl hapis cezası aldı - Devrim Gazetesi

Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesine ilişkin davada çıkan kararı ve katile verilen ‘haksız tahrik’ indirimini protesto eden kadınlar yürüyüşün ardından Avcı’ya verilen müebbet hapis cezasının haksız tahrik indirimi uygulandığını hatırlatarak, “Kadınların sokağa çıkmaması, hayatlarına dair karar vermemesi için devlet, iktidar, yargı yoluyla kadınlar hizaya çekilmek isteniyor. Sanılıyor ki bu kararlar karşısında biz kadınlar bir köşeye çekilip öldürülmeyi bekleyeceğiz! Buradan bir kez daha söylüyoruz: Kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz. Sizin bugün biz kadınlarla dalga geçer gibi, katil Cemal Metin Avcı’ya verdiğiniz 23 yıllık hapis cezasını asla tanımıyoruz. Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız. Bizim yaşamlarımız sizin adliye salonlarınızdan çıkan eril kararlara, kadın düşmanı cezalara kalmadı, kalmayacak. Yasta değil isyandayız, bir kişi daha eksilmeyene, kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz” dediler.