Erken emeklilik ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Bu anlamda 10-15 ve 17 yılla 1800-3600 gün primle emeklilik kararı verildi. Sigorta başlangıcına göre yaş hesaplama tablosu ise haberimizde var.

Ve netleşti! 10-15 ve 17 yılla 1800-3600 gün primle emeklilik geldi! Sigorta başlangıcına göre yaş hesaplama tablosu... Emeklilik hesabı yıllarca çalışmış insanların en önemli konularından bir tanesini oluşturuyor. İşe girdikleri yıl ve tamamlanması gereken koşullara göre emeklilik yaşının hesap edilmesi mümkündür. Kendi emeklilik yaşının ne olacağını bilmek isteyenler için 36600 gün primle emeklilik tablosu! Normal koşulların haricinde on senede yaş şartı olmadan emeklilik hakkı da bulunuyor. Bütün erken emeklilik detaylarını araştırabilirsiniz. 

Çalışanlara sağlanan yaş haddiyle emekli olmak hakkındaki ilk formül 3600 günle emekli olmak. Bu kadar günün primini ödemiş olanlar on beş yıllık sigortalılık gün koşulunu sağlamaları halinde ve ilk işe başlama tarihlerinin 1999 senesinin eylül ayından önce olması halinde emekli olma hakkına sahip olurlar. Bu nitelikleri taşıyanlar için kritik tarih 2014 sene olarak karşımıza çıkıyor. 

Sigorta Başlangıcına Göre 2000 Sonrası Olanlar 

İlk işine giriş tarihi 1999 senesinin ekim ayı sonrasında olan yani genel anlamda 2000 yılı ve sonrası kişiler için altmış ve altmış beş yaş koşulu olmak üzere erken pirim ödeyerek emekli olmak mümkün oluyor. Bu formülle çalışanların prim eksiklikleri varsa yaş haddi kapsamında emekli olabilirler. 

Sigorta primi ödemelerini 2000 yılı ile 2008 yılı Mayıs ayı öncesi süreçte yapmış olanlar için ise altmış yaş şartı vardır. Bu kişiler 4500 gün primiyle emekli olabilir. Formülde yirmi beş yıllık sigortalılık gün koşulu vardır. İlk prim ödemelerini 2008 yılının mayıs ayı sonrasında yapanlar yaş haddiyle 5400 gün prim şartıyla emekli olabilir. Burada da yirmi beş sene sigortalılık gün koşulu bulunuyor.

10 Yılı Tamamlayanlar İçin Emeklilik 

On yılı tamamlayarak emekli olmak isteyenler için formül biraz farklı. Çalışamayacak duruma gelenler ve 1800 gün prim ödeyenler için geçerlidir. İşe girilmesinin ardından gerekli gün primini ödemiş olan sağlık sorunları sebebiyle çalışma günü kaybı yaşarsa yaş koşulu aranmadan emekli edilebilirler. Bu uygulamada sağlık raporu istenir ve söz konusu raporda yüzde altmış oranında bir tespit gereklidir.Erken emeklilik için gün sayanlar ve bu konuda yapılacak olan açıklamaları bekleyen bir müjde beklemektedir.

Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak

KAYNAK: ilan365.net