Ülkemizde artan otomobil fiyatları için devlet adım attı. Bu anlamda milyonlara müjdeli haber geldi. 1 defaya mahsus ÖTV ödemeden araba alacaksınız. İşte detaylar

Bugün otomobil haberleri vatandaşları bayram ettirdi. Ülkemizin son zamanlardaki ekonomi gündeminde görüldüğü üzere dolar kurunda dalgalanma yaşanmaktadır. Dolar kurundaki yaşanan dalgalanmalar sonucu araç sahibi olmak oldukça güç bir hale gelmiştir. ÖTV vergisi ve kur farkı araç sahibi olmayı bir rüya haline getirmektedir. Bu durumda akıllara “ÖTV ödemeden araç sahibi olunabilir mi ?“ sorusu gelmektedir. Fiyatlarda yaşanan yükseliş nedeniyle araç sahibi olmak isteyenler 2. el piyasasına yönelse de serbest piyasa da cep yakmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara karşı Devlet bir defaya özel olmak koşulu ile bazı gruplara %100 ÖTV indiriminde bulunmaktadır. ÖTV indirimlerinden faydalanmanın da birtakım koşulları bulunuyor. İşte ÖTV indirime dair merak edilen ayrıntılar!

Kimler ÖTV İndiriminden Faydalanabilir?

Ve netleşti! Bugün devletten otomobil fiyatlarına müdahale! 1 defaya mahsus ÖTV ödemeden araba alacaksınız... Devlet’in sunduğu ÖTV indiriminden yararlanabilecek vatandaşlar %40 engelli raporuna tabii olan kimselerdir. %40 engelli raporu ispat edildiği takdirde bir defaya mahsus olmak koşulu ile ÖTV ödemeden araç sahibi olunabilir. ÖTV indiriminden yararlanma koşulları yerine getirildiğinde bu vatandaşlar araç sahibi olabiliyor.

Özel Tüketim Vergisi olarak adlandırılan vergiden muaf olabilecek vatandaşların engel durumuna göre aldığı indirim de değişmektedir. %40 ve %90 arası engeli bulunan vatandaşlara uygulanan indirim %89 civarı iken %90 ve üzeri engel durumunda %100 indirim bulunuyor. Bu noktada ÖTV ödemeden araç sahibi olmak çok daha az bir bütçeyle araba satın almak anlamına da geliyor!

Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı! Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı!

ÖTV Ödemeden Araç Sahibi Olmanın Şartları

Özel Tüketim Vergisi ödemeden sıfır araç sahibi olmak isteyen vatandaşların öncelikle en az %40 engelli raporu bulunması gerekiyor. %40 ve daha fazla engeli bulunan yurttaşlar %89 oranında ÖTV’den muaf oluyorlar. %90 ve daha üzeri engele sahip vatandaşlar ise hiçbir şekilde ÖTV ödemiyorlar.

Tabii bu muafiyetten yararlanma sadece sıfır araçlarda geçerli oluyor. İkinci el araç piyasasında bu durum geçerliliğini yitiriyor. Ayrıca araç alındıktan sonra ilk 5 sene içerisinde satılamıyor. Eğer araç satılmak istenirse ÖTV miktarının mutlaka ödenmesi bekleniyor. ÖTV muafiyetinden faydalanmak isteyen kimselerin engelli raporunda mutlaka ama mutlaka “Araç kullanabilir.” ibaresinin bulunması gerekiyor.