Ramazan ayına girmemizle birlikte akıllarda Ramazan Bayramı’nda emeklilere ikramiye verilip verilmeyeceği sorusu dolanmaktadır! Genel olarak her yıl bayramlarda verilen emekli bayram ikramiyesi bu yıl da verilecek mi? Verilecekse hangi formüle göre verilecek? İşte bu sorulara dair ayrıntılar!

Ve netleşti! Emekli bayram ikramiyesi 2022 zammı için 2.500 TL, 3.300 TL ve 6.000 TL bombası! Bu sabah açıklandı! Türkiye’de her yıl emekli vatandaşlara yılda iki kez olmak üzere bayram ikramiyesi verilmektedir. Değişen zamanla birlikte genel olarak da her yıl zamlı şekilde bayram ikramiyesi verilmektedir. Emekli vatandaşların gözleri bu yılki ikramiyede ve ikramiyeye yapılacak zamda. Bunun en büyük sebebi bayramda ihtiyaç duyulan paranın büyük bir kısmının bu bayram ikramiyelerinden karşılanması. Bayramlar, Türk kültüründe büyük bir öneme sahiptir. Gelen misafirlere sunulan yiyecek ve içeceklerden tutun çocuklara verilen bayram harçlığına kadar birçok ihtiyaç bu ikramiyelerden karşılanmaktadır.

Bu Yıl Zam Olacak Mı?

Emeklilere bayramlarda verilen emekli ikramiyesi zam formülü olarak kulislerde üç tür formülden bahsedilmekte.  İlk olarak 2018 yılında 1000 TL olarak verilen emekli bayram ikramiyesi 2021 yılına kadar aynı şekilde verilmekteydi. Ancak 2021 yılında 1100 TL olarak ödenen emekli bayram ikramiyesinin bu yıl da zam alıp almayacağı merak konusu olmuştur. Henüz resmi bir açıklama gelmemekle birlikte 3 formülden bahsedilmektedir.

Zam Formülleri Nelerdir?

Enflasyonla birlikte ödenen emekli ikramiyeleri vatandaşlara yetmemektedir. Bu yüzden de bu yıl ödenecek olan ikramiyelere zam yapılacağı söylenmektedir. Resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır ancak şu üç zam formülünden bahsedilmektedir:

1-      İlk formül, gelecek olan zammın şu anki emekli maaşıyla eşit derecede yani 2500 lira olacağı yönündedir. Bununla birlikte emekliler, 2022 yılında toplamda 2 kez 2500 TL bayram ikramiyesi alabilecektir.

2-      İkinci formül, yeniden değerlendirme oranına göre emekli bayram ikramiyesinin 1398 lira olacağı yönündedir. Yani emekli vatandaşlar bu yıl 2800 lira emekli bayram ikramiyesi alacaklardır.

3-      Son olarak diğer bir formül ise asgari ücrete gelen zam oranında emekli bayram ikramiyesine de zam geleceği yönündedir. Yani bu yıl emekli bayram ikramiyesi olarak 1655 lira alabileceklerdir. Bununla birlikte emekli vatandaşlar yılda 3310 TL emekli ikramiyesi almış olacaklar.

Gözden kaçırmayın

AKP Konuşamadı, Cevap Veremedi Ama SADAT'ı Yalnız da Bırakmadı! "Moral" Ziyareti Yaptı! AKP Konuşamadı, Cevap Veremedi Ama SADAT'ı Yalnız da Bırakmadı! "Moral" Ziyareti Yaptı!

Henüz resmi bir açıklama gelmediği için kesin bir açıklama yapılmamıştır. Ancak tahminlerin bu yönde olduğunu söylemek mümkündür.