Emeklilikte Yaşa Takılanlarda son durum ne? EYT mağdurları uzunca süreden bu yana EYT konusunu gündeme getiriyor. Özellikle yaş sınırının esnetilmesi istenirken prim desteğinin de talep edildiği biliniyor. İşte bu konuya dair son gelişmeler!

Peş peşe açıklamalar yapıldı. Ve netleşti! EYT’de son dakika çözüm geldi! EYT mağdurları için prim desteği düzenlemesi müjdesi verildi... Emekli olmak için istenen yasal şartları tamamlamış ancak yaşını doldurmamasından kaynaklı olarak sonuca varamayan milyonlarca vatandaş var. Hal böyle olunca da bu vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında atılacak adımları bekliyorlardı. Seslerini duyurabilmek içinde EYT olarak adlandırdıkları bir dernek kurdular. Vatandaşların bu taleplerini yok saymak istemeyen AK Parti, bu doğrultuda yaptığı açıklamalar ile milyonları heyecanlandırdı.  Zira daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda yaptığı çıkışla umutları sona erdirmiştir. Neyse ki 2021 yılının sonuna doğru yapılan açıklamalar sönen umutları yeninden yeşertmeyi başardı.

Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif... Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif...

EYT’de Ne Noktaya Gelindi?

Hükümetin yeni düzenlemelere yönelik ilk günden maddesi 3600 ek göstergesiydi. Bu düzenleme halledilir halledilmez odak noktası yeniden erken emeklilik şartlarına çevrildi. Uzmanlar tarafından duruma yönelik yapılan değerlendirmeye göre çok kısa bir zaman içerisinde bu konuda ciddi adımlar atılacak. Ancak bu adımların ne zaman atılacağı konusu henüz netlik kazanmış değil. Gerek Çalışma Bakanlığı gerekse de Ak Parti’nin tutumu dikkate alındığında ise kesin olan bilgi bu konuda adımlar atılacağı bilgisidir.

Prim Desteği Düzenlemesi Nasıl Olacak?

Prim düzenlemesinin yapılması yine EYT düzenlemelerine yönelik beklenen konulardan biri. Bu düzenleme hayata geçirilirse emekli olmak için yaşını doldurmuş ancak primini dolduramamış vatandaşlara destek sağlanacak. Destek kapsamında ise tamamlanması istenen prim gün sayısında meydana gelen boşlukların doldurulması için borçlanma yoluna gidilecek.

Kadınlar bu süre sigortalı çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren yapılan her çocuk için 2 yıl olmak üzere belirlenecek. Erkeklerde ise askerlik yapılan süre dikkate alınacak ve emeklilik 1 yıl erkene çekilebilecek.  Dolayısıyla emeklilik yaşı 1999 tarihinde işe girmek şartıyla erkeklerde 55 kadınlarda ise 50 olabilecek. Bununla beraber tamamlanması gereken prim gün sayısı şartı yine devrede olacak. Mevcut durum gerçekleşirse bu sayıda 3600 gün olacak.