Ve netleşti! SSK ve Bağ-Kur emeklisi yılbaşında bayram edecek, maaşlar 3.000 TL üstüne çıkacak, ek ödemeler artacak! Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca emekli vatandaş yeni zam oranlarını büyük bir heyecanla araştırıyor. Emekliler memur maaşları ve memur emeklisi maaşlarına yapılan zam sonrasında rekor bir zam oranı bekliyor. BAĞ-KUR ve SSK'lı emeklilerin 2021 yılı maaşları Temmuz ayında yeniden belirlenmiş en düşük SSK emekli maaşı 2624 lira olmuştu. Şimdi gözler Ocak ayında çıkacak enflasyon rakamlarına ve yeni zam oranlarına çevrildi. Peki 2021 emekli ve memur zam oranı ne kadar oldu? memur ve memur emeklisi 2022 maaşı kaç TL oldu? SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ne kadar zam alacak?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi milyonlarca vatandaş Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamlarını yakından takip ediyor. Çünkü emekli maaşları enflasyon rakamlarına göre belirleniyor ve zam oranı 6 aylık enflasyon ortalaması ile ortaya çıkıyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda memur ve memur emeklisinin rekor zam alması SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin umutlarını arttırdı. Yeni yılda SSK ve BAĞ-KUR emeklisi de rekor bir zam beklentisi içine girdi. Peki 2022 emekli zammı belli oldu mu? 2022 emekli zam oranı ne kadar olacak?

ve-netlesti-ssk-ve-bag-kur-emeklisi-yilbasinda-bayram-edecek-maaslar-3000-tl-ustune-cikacak-ek-2

2022 YILI EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2022 emekli maaşı ne kadar olacak, 2022 yılı emekli zam oranı ne kadar olacak sorularının yanıtı milyonlarca emekli tarafından merakla araştırılıyor. Şu an için emekli zam oranı net olarak ortaya çıkmadı çünkü yılın ikinci yarısındaki enflasyon rakamları yıl sonunda belli olacak. Ancak masada bulunan veriler emeklilerin zam oranı hakkında fikir vermeye yetiyor. Enflasyon rakamları bu doğrultuda devam ederse emekliler Ocak ayında ciddi bir zam alacak. Bu durumda da en düşük emekli maaşının 3000 TL ve üstüne çıkması bekleniyor. Ayrıca emekli zam oranı ile birlikte ek ödemelerde artacak yani emekliler ocak ayından itibaren daha rahat bir ekonomik hayat sürme imkanı bulacak.

ve-netlesti-ssk-ve-bag-kur-emeklisi-yilbasinda-bayram-edecek-maaslar-3000-tl-ustune-cikacak-ek-3

EMEKLİ MAAŞINA ASGARİ ÜCRET AYARI

2022 yılında yapılacak olan zam beklenirken bir yandan da Türkiye Emekliler Derneği tarafından farklı talepler gündeme getirildi. Türkiye Emekliler Derneği SGK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların maaşlarının asgari ücret seviyesinin altında kalmasının haksızlık olduğunu belirtirken bir an önce bu sorunun giderilmesi gerektiğini söylüyor. Bu yönde hükümete çağrı yapan Türkiye Emekliler Derneği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bir mektup yazarak en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi gerektiğini bildirdi. Şimdi son karar TBMM'de yapılacak görüşmelere kaldı.

ve-netlesti-ssk-ve-bag-kur-emeklisi-yilbasinda-bayram-edecek-maaslar-3000-tl-ustune-cikacak-ek-1

2022 EMEKLİ VE MEMUR ZAM ORANLARI

Memur ve memur emeklisinin maaşları ise Geçtiğimiz günlerde tamamlanan Toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda netleşmiş ti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin görüşmeler sonucunda bir açıklama yaparak memur ve memur emeklisinin 4 yıllık zam oranını duyurmuştu. Zam oranlarında uzlaşma sağlanırken memur ve memur emeklisi rekor bir zam almıştı. Ve memur emeklisine %5+7 zam yapılırken 2023 yılında ise %8 + 6 zam yapıldı. Ayrıca memur ve memur emeklisi yılbaşında çıkacak enflasyon rakamları doğrultusunda enflasyon farkı da alacak.

Diğer yandan toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve memur emeklisi için başka bir müjde daha gelmişti. 3600 ek gösterge konusu masaya yatırılırken ilk defa ek gösterge yazılı mutabakat olarak sözleşme metnine girdi. Yani mecliste yapılacak görüşmeler sonrasında memur ve memur emeklisi için büyük bir müjde daha gelebilir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu yönde olumlu açıklamalar yapmıştı.