Ve nihayet belli oldu! Başvuru yapanlara 15 Kasım'da 1797 TL karşılıksız ödeme yapılacak! Şartlar da netleşti. Nakit ihtiyacı olan milyonlarca kişi için devlet yardımı her zaman araştırılan konular arasında yer alıyor. Devletin vatandaşları karşılıksız olarak sağladığı birçok destek kalemi bulunuyor. Maddi yardıma ihtiyacı olan, evde bakıma muhtaç olan, engelli olan, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan herkes devletin verdiği bu imkanlardan faydalanarak nakit para kullanabiliyor. Acil nakit paraya ihtiyacınız varsa 15 Kasım'da yine devlet tarafından karşılıksız olarak maddi yardım yapılacak. Başvuru işlemleri de belli oldu. Bir an önce başvuru yaparak ayın 15'inden itibaren ödenecek olan 1797 TL karşılıksız paradan faydalanabilirsiniz. Devlet yardımı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Devlet, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşların yanında olmayı sürdürüyor. Özellikle evde bakıma ihtiyacı olan binlerce kişi devletin sağladığı evde bakım maaşı ödemelerinden faydalanarak hem ailelerinden kopmuyor hem de daha iyi koşullarda bakılıyor. Evde bakım parası şu anda binlerce kişinin yararlandığı bir devlet yardımı ödemesi. Her ayın 15'inden itibaren hesaplara geçiyor ve Türkiye genelinde farklı illerde farklı günlerde yatırılıyor. Engelli, hasta, yaşlı yakın olan ve bakımını sağlayan kişiler de evde bakım maaşı başvuru şartları araması yapıyor. Peki kimler evde bakım maaşı alabilir? Evde bakım parası başvuru şartları nelerdir?

ve-nihayet-belli-oldu-basvuru-yapanlara-15-kasimda-1797-tl-karsiliksiz-odeme-yapilacak-sartlar-3

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİYOR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan hasta, yaşlı ve engelli kişilerin ailelerine ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ayrılan evde bakım parası ödemeleri her ay düzenli olarak belirlenen hesap numaralarına yatırılıyor. Evde bakım parası alabilmek için öncelikle başvuru yapmak ve gerekli incelemeler sonucunda kriterlere uygun olmak gerekiyor.

ve-nihayet-belli-oldu-basvuru-yapanlara-15-kasimda-1797-tl-karsiliksiz-odeme-yapilacak-sartlar-2

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Evde bakım parası başvuru şartları şu şekilde;

Engelli, hasta veya yaşlıya bakıyor olmak,

Engelli kişiler için engellilik durumunu belirten heyet raporu,

Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Yukarıda belirtilen kriterlere uygun olan vatandaşlar evde bakım maaşı başvurusu yapmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidebilir. Gerekli evrakların teslim edilmesi sonrasında bakanlık yetkilileri tarafından gerçekleştirilen incelemelerin olumlu sonuçlanması ile birlikte evde bakım parası bağlanır. Evde bakım parası her ayın 15'inden itibaren düzenli olarak hesaplara geçer. Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri ise e-devlet üzerinden ya da Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile maaş alan vatandaşlar için SMS yapılabiliyor.

ve-nihayet-belli-oldu-basvuru-yapanlara-15-kasimda-1797-tl-karsiliksiz-odeme-yapilacak-sartlar-1

2021 EVDE BAKIM PARASI KAÇ TL?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilerin ailelerine ödenen evde bakım parası enflasyon rakamları doğrultusunda her altı ayda bir zamlanıyor. Son olarak Temmuz ayında evde bakım maaşına zam yapılmıştı. Evde bakım maaşı alan hak sahipleri Temmuz ayından itibaren maaşlarını 1797 TL olarak almaya başladı. Ocak 2022’de ise evde bakım parası zammı yeniden yapılacak. Enflasyon oranında evde bakım parası ödemelerine zam gelmesi bekleniyor.