Asıl popülerliği ekranlara aktarılan Şahsiyet ve Uysallar dizisi ile yakalayan, güçlü ve değerli kalem Hakan Günday’a Hermann Hesse ödülü verildi.

Almanya’nın prestijli edebiyat ödüllerinden Uluslararası Hermann Hesse Ödülü bu yıl edebiyat dünyasının en yetenekli isimlerinde Hakan Günday’a verildi.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

Kinyas ve Kayra adlı ilk romanı ile harikalar yaratan ve sonrasında sırası ile Zargana, Piç, Malafa, Azil ve Ziyan ile yeraltı edebiyatında Türkiye'nin en ünlü ismi haline gelen ve kemik hayran kitlesine ulaşan Hakan Günday sonrasında daha geniş bir çevre tarafından Az ve Daha isimli reklamı bol olan eserleri ile keşfedilmişti.

Türkiye'de Yeraltı Edebiyatına Dair Kritik Eserlerden Biri: Kinyas ve Kayra - Ekşi Şeyler

Harika eserlerine devam ederken önce ekranlarda rekorlar kıran Şahsiyet dizisini sonrasında ise yine geniş bir yankı uyandıran Uysallar dizisinin senaryosunu yazan harika isim Hakan Günday Kana Diz Kana ve Zamir adlı romanlarını ise bu iki başarılı dizinin gölgesinde çıkarttı.

Almanya’nın prestijli edebiyat ödüllerinden Uluslararası Hermann Hesse Ödülü'nde jüri üyeleri ise yazar için, “Hakan Günday, edebi eserinde kolektif, toplumsal baskı karşısında bireysel potansiyelin gelişimine cevap arar” diye konuşurken Hakan Günday'ın ödülle ilgili Cosmo Türkçe’ye verdiği röportajda ise şu sözleri okundu;

Piç

“Bazı yazarlar vardır. Onlar sizin hem hayata bakışınızı hem edebiyata bakışınızı öylesine etkiler ki içinize nüfuz eder ve siz onlardan ilham alarak belki de ilk hikayelerinizi yazarsınız. Hermann Hesse böyle bir yazar.”

Hakan Günday'ın Kitaplarından İnsana Boşluktan Düşüyormuş Etkisi Yaratacak 30 Sözü | ZAMAZİNGO

1976 tarihinde Rodos doğumlu harika yazar  Hakan Günday, ilk romanı olan Kinyas ve Kayra'yı Nevzat Çelik'in desteği ile yayımlamış ve  2014 tarihinde Paris'te düzenlenen tören ile 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülü'nü de almıştı.

5 Kasım 2015'te ise, "Encore" ismiyle Fransızca'ya çevrilen "Daha" romanıyla, Fransa'nın saygın edebiyat ödüllerinden Prix Medicis En İyi Yabancı Roman Ödülü'nü kazanan isim artık Dünya'nın Türkiye'deki takip ettiği yazarların başında geliyor.