Öve öve bitirilemeyen Osmangazi Köprüsü geçiş garantisine rağmen satışa çıkmasıyla şaşırttı.

Osmangazi Köprüsü işletmecisi “Yatırdığımız 400 milyon doları veren çıkarsa, 2036’ya kadar devam edecek olan işletme hakkımızı devrederiz” ifadeleri ile dikkat çekti.

Geçiş garantisi verildiği halde “Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan” yapıldığı iddia edilen Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu’nda anlaşılan herkes zarara girdi.

Dolar ile geçiş garantisi verilerek en ağır darbenin halka vurulduğu olay köprü şimdi de işletmecinin feryadına neden oldu.

400 MİLYON DOLAR

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmangazi Köprüsü'nün Açılışını Yaptı

Sözleşmesi imzalandığı günden bu yana adeta bir zul olan Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun işleten konsorsiyumun 3 büyük ortağından Nurol İnşaat isyan bayrağını çeken ilk isim oldu.

Vahap Munyar’a önemli açıklamalarda bulunan şirketin başkan yardımcısı Oğuz Çarmıklı, “2021 yılında 50 milyon dolar zarar ettik. Bu yıl zararımız 100 milyon doları aşabilir” dedmesi ile konuya dikkat çekerken bugün gelinen noktada ise Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu işletmesinden çekilmeyi düşündüklerini şu ifadeler ile anlattı;

“Yatırdığımız 400 milyon doları veren çıkarsa, 2036’ya kadar devam edecek olan işletme hakkımızı devrederiz.”

Nurol İnşaat’ın başkan yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Hazine’den garantisinin 40 dolar (711 TL) olduğu ve araç başı 15 dolar (266 TL) aldıkları İzmir otoyolundan zarar ettiklerini söylerken şu açıklamayı yaptı;

CHP'li Yavuzyılmaz: Osmangazi Köprüsü'nde dolar bazlı garanti ödeme gecikirse kur farkının yanı sıra faiz de ödenecek | Halkın Habercisi - Bağımsız Habercilik

“Hazine fiyat farkı ödemesi için önceki yılın aralık ayının son 10 gününün ortalamasını alıp yılbaşında kuru fiksleyip TL olarak ödüyor. Dokuz ay gecikmeli ödeniyor. O nedenle zarar ediyoruz.”

Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamda, Osmangazi Köprüsü ile İzmir-İstanbul Otoyolu'ndan 140 milyon lira kazanç elde edildiğini açıklamış ancak Erdoğan'ın 140 milyon kazanç sağlandı dediği köprü için şirkete 346 milyon lira ödeneceği ortaya çıkmıştı.