TÜİK tarafından en son açıklanan enflasyon verileri sonrası sistemin değişmeyeceği de belli olduğu için "kara haberler" tek tek gelirken son olarak vergi, harç ve cezalar için de uzmanlardan bir açıklama geldi.

Yaşanılan politikalar ve enflasyon sonrası önümüzdeki üç ayda üretici enflasyonu “sıfır” bile olsa 2023 vergi ve ceza artışlarına esas teşkil edecek diyenlerden biri olan ünlü vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl de  2022 yılı yeniden değerleme oranının yüzde 117,33 olacağı uyarısında bulundu.

FOX konuğu Ozan Bingöl kimdir? Ozan Bingöl kaç yaşında, nereli, mesleği nedir? Ozan Bingöl hayatı ve biyografisi! - Haberler

Önlem alınmazsa tarihi zamlar gelecek diyen Bingöl, üretici fiyat endeksi (ÜFE) temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 144,61, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 97,30 artarken, ÜFE’ye endeksli vergi, harç ve cezalara da yeni yılda tarihi zamlar geleceği bilgisini paylaştı.

“Yeniden değerleme oranında tarihi rekor geliyor. Önlem alınmazsa vergi ve cezalar can yakacak” diyen Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, “Yaptığımız simülasyona göre önümüzdeki ağustos, eylül ve ekim aylarının hepsinde enflasyon oranı sıfır oranında gerçekleşse bile 2022 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 117,33 olacaktır. En kötü senaryoda ise YDO yüzde 124,17 olmaktadır. Dolayısıyla önümüzde yüzde 114,71 ila yüzde 124,17 arasında çok yüksek oranda yeniden değerleme rakamları söz konusu olacaktır.” ifadeleri ile yaşanacak duruma dikkat çekti.

Kamu Bankaları Borçlarınızı Kapatacak! 80 bin TL'lik Borç Kapatma Kredisi Verilecek! Kamu Bankaları Borçlarınızı Kapatacak! 80 bin TL'lik Borç Kapatma Kredisi Verilecek!

Son dakika... Vergi, harç, değerli kağıtta yeni tarifeler belli oldu - Ekonomi Haberleri

Bu arada vergi ve vergi ile ilgili cezalarda Cumhurbaşkanına genelde geniş yetkiler verildiğini, maktu vergi tutarları konusunda örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisi, Damga Vergisi, Harçlar, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi gibi alanlarda Cumhurbaşkanının geniş yetkileri olduğunu hatırlatan Bingöl, “Bu yetkiler kullanıldığı takdirde yüksek orandaki 2022 yılı yeniden değerleme oranı nedeniyle 2023 yılı vergi ve vergi kanunlarında yer alan cezaların artış oranı düşürülebilir” derken öte yandan, araç muayene ücretleri, trafik para cezaları ve daha pek çok idari para cezasında Cumhurbaşkanına verilmiş artırma veya eksiltme yetkisi bulunmadığını, bu nedenle, araç muayene ücreti ve para cezalarında muazzam artışlar söz konusu olacağını hatırlattı.