Türkiye yoksullaşmada hız kesmedi ve enflasyonda Arjantin'i bile sollayıp dünya şampiyonu oldu.

AKP’nin açıkladığı yeni ekonomi planı ile birlikte uzun süredir dünya enflasyon liginde birinci olan Arjantin’i de geçen Türkiye sonunda şampiyonluğu kaptı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Cumhuriyet'in haberine göre, son 24 yılın rekorunu kıran Türkiye enflasyonu,  AKP hükümeti ile aradan geçen 20 yılda Türkiye’yi uluslararası arenada da dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülke haline getirdi.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Temmuz 2022 enflasyon oranları ile hazırladığı verilerde Türkiye, yeni ekonomi modelinin uygulanmaya başlandığı Eylül 2021’den itibaren adeta depara kalkarak yıllardır krizle boğuşan Arjantin’i de sonunda geçti.

Bu aradaSonuç itibari ile Eylül ayı enflasyonu yüzde 52.47 olan Arjantin’de güncel yıllık enflasyon yüzde 71 seviyesinde bulunurken Eylülde enflasyonu yüzde 19.58 olarak açıklanan Türkiye ise rakamlarını yüzde 80’e çıkararak şampiyon oldu.

Kuzey Makedonya'da 'en sevilen dünya lideri' Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu

Konu uzmanı Prof. Dr. Selva Demiralp ise Türkiye’nin resmi enflasyon rakamlarının bile dünyadaki enflasyonun 8 katı olduğunu belirterek, “Hissedilen enflasyon daha da yüksek. Arada böyle ciddi bir ayrışma olduğu zaman nerede hata yapıldığını sormak gerek. Cevap basit, global enflasyona karşı sene başından beri en az 75 merkez bankası faiz artışına giderken, TCMB’nin adı dünyada en negatif reel faiz veren merkez bankası olarak geçiyor” diyor.