Atatürk Orman Çiftliği'nin adının "Beştepe Millet Ormanı" olarak değiştirilmek istenmesinin ortaya çıkması ile sosyal medyada da yoğun bir tepki başladı.

Ankara Orman İşletme Müdürlüğü, önce "Saray" yapımı ile sonrasında türlü özelleştirmeler ile yağmalanan Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün adını silerek Beştepe Millet Ormanı ihalesi yaptı.

Aldığı tepkiler sonrası mimarlara “Bir isme mi takıldınız” diyerek "açıklama" yapan Ankara Orman İşletme Müdürü Mehmet Üstünyer, yeni gelişmeler ile gündemde kalmaya devam ediyor.

Yargıdan Atatürk Orman Çiftliği için yeni karar

Tunç Soyer Hakkında Hangi Soruşturmalara İzin Veridi? Suçlamalar Ne? Tunç Soyer Hakkında Hangi Soruşturmalara İzin Veridi? Suçlamalar Ne?

Yaşanılan ilginç hamle sonrası Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün adı silinerek “Beştepe Millet Ormanı” ihalesi yapılmasını yargıya taşımıştı ki aldığı yoğun tepki ve eleştiriler sonrası, olayın yargıya da taşındığını gören Ankara Orman Bölge Müdürü, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden görüşme talebinde bulundu.

Gerçekleşen görüşme sonrası ise Mimarlar Odası’ndan yapılan açıklamaya göre Candan görüşmede Atatürk Orman Çiftliği alanının Atatürk’ün şahsi mal varlığı olduğunu ve halka emanet edildiğini vurgulayarak şunları söylemişti;

“Atatürk’ün adını silerek Beştepe Millet Ormanı’na dönüştüremezsiniz. İhalenin gerçekleştirileceği alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır ve imar planında zaten ‘ağaçlandırma alanı’dır. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetiyle halka bağışlanan Atatürk Orman Çiftliği  ‘Millet Ormanı’ olarak adlandırılamaz”

İşte bu sözlerin üzerine Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak ve Ankara Orman İşletme Müdürü Mehmet Üstünyer savunma olarak “Bir isme mi takıldınız?” demişlerdi.

Ançak karşı taraf olarak neden bir "isme" takılıp "değiştirme" zahmetine girdikleri hakkında ise henüz bir açıklama gelmedi.

Atatürk'ü adım adım silmek: AOÇ'nin ismi değiştirilmek isteniyor - Paraanaliz