Zaten zor durumdaki ekonomi nedeni ile artık sigara ve içkilerin lüks olduğu gerçeği sonrası Tekel Bayiler de kapanma kararı almaya başladılar.

Vatandaşın artık bandrolsüz ürün talebi artarken maliyetleri karşılayamayan tekel esnafı da hızla kepenk kapatmaya başladı.

Elektrik faturalarını bile ödeyemez hale gelen ve yağmur misali yağan zamlarla müşterisinden de olan esnaf da artık pes etti.

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, satılık dükkanlar arasında en fazla tekel bayilerinin olduğunu belirtirken, maliyet artışlarının katlanılamaz noktaya ulaştığını, tüketimin de azalmasıyla işlerin, yani kârlılıkların azaldığını ve esnafın zor durumda olduğunu dile getirdi.

Tekel Bayilerine ne oldu? Türkiye genelinde neden dükkan kapatıyorlar? - YouTube

Alım gücü zayıflayan müşterinin daha ucuz olduğu için kaçak ve sahte ürünü talep etmeye başladığını anlatan Aybaş, “Müşteriler esnaftan bandrolsüz ürün talep etmeye başladı. Bunu sağlayanlar da var. Vatandaşın talebi ucuz içki ve sigaraya döndü” dedi. 

4 bin TL gelen elektrik faturasının şimdi 10 bin TL'ye çıktığını anlatan Aybaş, esnafın sadece faturalara çalıştığını, maliyet artışlarının döviz kurları ve akaryakıtla birlikte devam edeceğini, vergi yükünün de üzerine binmesiyle artık esnafın dayanacak gücünün kalmadığını vurguladı.

Aybaş, “Anayasa'nın 173'üncü maddesinde ‘Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır' yazıyor. Ama esnafa bırakın desteği, düşünen bile yok” diye konuşurken şunları söyledi;

Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi! Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi!

“Müşteri soğuk içecek istiyor. Kapıdaki dondurma dolaplarını kaldırdık. Oda başkanları şimdi konuşmayacaksa ne zaman konuşacak? Bizden sadece 600 TL aidat alıyorlar ama bunun karşılığında bir şey yapmıyorlar. Zincir marketlere bizi ezdiriyorlar. İçkide taban fiyat uygulaması istiyoruz sigarada olduğu gibi, ama yapmıyorlar. Vatandaşın gözünde biz esnafları kazıkçı konumuna sokuyor”