Irak'ta önceki gün düzenlenen saldırı sonrası Bağdat yönetimi Türkiye'yi hedef göstermişti ki saldırı sonrasında gerilim ise giderek vahim bir tabloya dönüyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin saldırıyı kabul etmemesi kötü bir şaka" yorumunu yaparken yüzlerce gösterici de Türkiye'nin Irak Büyükelçiliği önünde sabaha kadar eylem yaptı.

Türkiye'nin özellikle de AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güvenlik tehdidi sebebiyle Suriye’ye bir operasyonun gündemde olduğunu vurgulamasının ardından bölgede artan gerginlik dikkat çekiyor.

Henüz Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Demokratik Güçleri’ni bölgeden uzaklaştırmak için yeni bir askeri operasyon yapılacağının sinyalini vermişti. 

Bbu hafta ise İran’ın başkenti Tahran’da Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmüş ve bu görüşme sonrasında güvenlik tehdidi sebebiyle Suriye’ye bir operasyonun gündemde olduğunu vurgulamıştı.

Terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye sırt dayayan Suriye Demokratik Güçleri'ne destek kararı alan Beşar Esad'ın askerleri bayrak sallaya sallaya Türkiye sınırına yığılırken bir taraftan da Irak'ta Büykelçilik önünde toplanan Türkiye karşıtı grup ayrılmıyor.

AKP iktidarının Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon hazırlığı içinde olması Suriye lideri Beşar Esad’ı harekete geçirmiş gözüküyor.

Esad’a bağlı askerler Türkiye sınırının yakınlarına konuşlanmasını İngiliz haber ajansı Reuters, Suriyeli askerlerin ellerinde Suriye bayraklı fotoğrafları ile gündeme taşırken öte yandan bölgede Rus helikopterlerinin de devriye gezdiğini açıkladı.

Suriye askerleri Türkiye sınırına konuşlandı: Bayrak sallaya sallaya geldiler

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Bu arad Bağdat yönetiminde yüzlerce Iraklı dün Türkiye karşıtı gösteri düzenlerken Türkiye’nin vize merkezi önünde de kalabalık Türk bayrağı yakması ile dikkat çekmişti.

Yaşananların ardından Bağdat Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından ise siyah-beyaz bir fotoğraf paylaşılırken fotoğrafta Türk bayrağının yarıya indirilmiş olduğu görüldü.