AKP İktidarının Afganistan'da desteklediği Taliban'ın temsilcisi Diyarbakır'a gelerek ''Kürdistan'' istedi.

Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu! Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz sene Taliban'lı Afganistan'ın çok daha aydınlık yarınlara ulaşması için destek verdiklerini söyleyerek resmi ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ülkenin ayağa kalkması için çaba harcadıklarını ifade etmiş; ülkeye ciddi yatırımlar ve harcamalar yaptıklarını söylemişti ki en son Taliban Temsilcisi Zabihullah Mücahid Diyarbakıra gelerek dikkat çekti.

Taliban Sözcüsü Mücahid: ABD geçmişteki eylemlerinden sorumlu tutulmalı

Terör örgütü Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen İttihadul Ulema’nın Diyarbakır’da düzenlediği “Alimler Buluşması”na katılan Afganistan Taliban hükumeti sözcüsü Zabihullah Mücahid'in “Kürdistan'ı tanıyoruz. Kürdistan sorunu sadece Kürt’lerin değil, İslam devletlerinin de sorunu” ifadeleri ile akıllara AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanlarından bir tanesiyiz" sözleri geldi.

Kendilerine “İttihadul Ulema” adını veren Alimler ve Medreseler Birliğinin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği “Alimler Buluşması” gündeme damga vurdu.

Diyarbakır'da düzenlenen ve iki gün süren (15-16 Ekim) “7. Âlimler Buluşması” toplantısına Türkiye, Suriye, İran, Afganistan'dan çok sayıda radikal İslamcı davetli olarak katıldı ancak davetliler arasındaen  dikkat çeken isim Afganistan'daki İslam Emirliği ve Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid oldu.

TRT Arabi'ye konuşan Taliban sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz, iyi ilişkiler kurmak istiyoruz | Independent Türkçe

Toplantının amacının “farklı ülkelerden gelen İslam alimlerinin İslam ümmeti sorunları üzerinde müzakere etmesi, fikir alışverişinde bulunup bir sonuç çıkarması” olduğu iddia edilirken Zabihullah Mücahid'in yaptığı konuşmada  “Kürdistan'ı tanıyoruz. Kürdistan sorunu sadece Kürt’lerin değil, İslam devletlerinin de sorunu” ifadeleri sosyal medyaya düşünce tepki yağdı.

Resim

Erdoğan Trump'a Söz Verdi: BOP Görevim Sürüyor'