Türkiye'de yoksullaşmanın geldiği son nokta KYK ücretini ödeyemeyen üniversite öğrencilerin okulu bırakması oldu.

Barınma sorunuyla karşı karşıya kalan binlerce genç, şehir dışında kazandıkları üniversitelere gidemiyorken yoksulluk ve yurt zamları, öğrencileri cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur bırakıyordu ki son zamanlarda okulu bırakma haberleri çoğaldı.

Artan haberler sonrası Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ise öğrencilerin barınma sorunlarına çözüm için belediyelerle işbirliği içinde “imece” yurtlar yapılmasını önerirken ihtiyaç duyan öğrencilere “barınma bursu” vermeyi hedeflediğini açıkladı.

KYK yurt ve burs başvuru tarihleri 2022 | KYK yurt, kredi ve burs başvuruları ne zaman

Dernek Başkanı Prof. Ayşe Yüksel, yeni üniversiteye başlayacak öğrencilerin, Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtların ücretlerini bile karşılayamadıklarına dikkat çekerek “Öğrenciler ya cemaat yurtlarında kalmak ya da eğitimine ara vermek zorunda kalıyorlar. Tamamen okulu bırakanların sayısı ise hiç az değil” diyerek olayın ciddiyetine dikkat çekti.

Okul öncesinden yükseköğretime kadar olan süreçte eğitimin devletin sorumluluğunda olması gerektiğini belirten Yüksel, Cumhuriyet'in de haberine yer aldığı üzere “Bu nedenle ÇYDD olarak bağışçılarımızın desteğiyle üniversite yerleşke alanları içinde yurtlar yaptık. Ancak bunlar yeterli değil. Bu nedenle ‘barınma bursu’ vermeyi hedefliyoruz. Kampanya başlatarak destekçilerimizle imece yurdumuza katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Belediyelerimiz, kullanmadıkları bina ya da arsalarda bu modeli uygulayabilir ve bu şekilde en az 100 kişilik yurtlar yapılabilir.” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Prof. Ayşe Yüksel'in akıllara kazınan sözleri ise “Keşke ‘zincir marketler’ gibi çoğalan her üniversitenin açılma koşulu yurt yapmak olsaydı. Tarikat, cemaat ya da benzeri yapıların yurtlarına izin verilmemeli. Mevcut tarikat ve cemaat yurtları kamulaştırılmalı; korsan yurtlar hızla kapatılmalıdır” oldu.

Akıllara ise AKP'li Taner Yıldız'ın "Eğitim seviyesi arttıkça AK Parti'nin hitap ettiği alanın daraldığını görüyoruz. Anketler de buralarda oylarımızın azaldığını söylüyor." sözleri geldi.

Sayıştay'ın Diğer Bombasını Murat Ağırel Patşattı! Turistler Bile Türkiye'yi Soymuş! Sağlık Hizmeti de Boşa Gitmiş... Sayıştay'ın Diğer Bombasını Murat Ağırel Patşattı! Turistler Bile Türkiye'yi Soymuş! Sağlık Hizmeti de Boşa Gitmiş...

CEM TOKER🐬 on Twitter: "@latifsimsekk @trtradyohaber AKP'li eski bakan sizden farklı düşünüyor, Latif bey... https://t.co/51l1BTKDPb" / Twitter