Türkiye'de son zamanda Türk lirasının değer kaybı ile bir anda yükselen konut ve kira fiyatları yine aynı hızla düşmeye başladı.

Kira fiyatlarındaki artışın geçmiş yıla göre yüzde 200 hatta yüzde 300 oranlarını görmesi sonrası eski kiracılar zor zamanlar yaşamaya başlamıştı ki, tam da uzmanların dediği gibi şidi de fahiş kiralar ödenememeye başlanınca ev sahipleri de kiraları düşürmeye başladı.

Artık genel rakamlara da yansımaya başlayan durum ile Türkiye genelinde yükselen konut fiyatlarında da artış hızı yavaşladı.

Son dönemde zamlar nedeniyle kiracılarla mülk sahibi arasındaki anlaşmazlıklar artarken, yükselen kiraların ödenememesi sonrası Türkiye genelinde Haziran ayında başlayan konut satış ve kira fiyatları düşüşü de hız kazandı.

Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan

Mynet haberine göre de Antalya'da başlayan gerileme sonrası, İstanbul’un bazı ilçeleri ile Anadolu’da 7 kentte ise kiralar yüzde 4 ile 13 arasında düştü.

Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar? Ev sahibi %25'den fazla artış yapabilir mi? - Emlak Haberleri EMLAK

Antalya’da kiralarda yüzde 7, Burdur’da yüzde 4, Çorum’da yüzde 8, İzmir’de yüzde 4, Mardin’de yüzde 8, Sinop’ta yüzde 13, Yalova’da yüzde 7 düşerken Emlakjet verilerine göre İstanbul Beşiktaş ilçesinde ortalama kiralarda temmuzda yüzde 10 azalma görüldü.

Bu arada Bahçelievler, Ataşehir, Çekmeköy’de son bir ayda kira fiyatlarında düşüşün yaşandığı diğer ilçeler oldu.

Kiralık konut fiyatlarını değerlendiren Zingat.com Satış Direktörü Eser Karaismailoğlu ise konu ile ilgili olarak “Haziran ayıyla beraber artış oranları yatay seyir izlemeye başladı. Zingat verilerine göre, Türkiye genelinde haziran ayında yüzde 7 olan artış, temmuz ayında yüzde 8 olarak gerçekleşti. Ağustos’un ilk haftasında ülke genelindeki artışın yüzde 9 olarak gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Üç büyük ile baktığımızda İstanbul’da yüzde 6, Ankara’da yüzde 8 artış kaydedilirken, fiyatlar İzmir’de yüzde 4 azaldı. Özellikle son dönemde sert fiyat geçişlerinin gözlemlendiği Antalya’da yükselişin durduğunu ve aşağı yönlü hareketin başladığını söyleyebiliriz. Antalya’da kiralık fiyatlarının yüzde 7 oranında düştüğünü takip ettik” dedi.

Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa Resmi Gazete'de

En yüksek düşüşün yüzde 13 ile Sinop’ta gerçekleştiğini söyleyen Karaismailoğlu, “Eylül başına kadar büyük illerde aşağı yönlü fiyat hareketleri oluşabilir. Özellikle, yüksek bedeller üzerinden konutlarını kiralayan ev sahipleri kiracılarının ödeme ritminden şikayetçi. Kiracıların ödeme düzenlerinin üç veya dördüncü aydan itibaren bozulduğunu ifade edenler günden güne artıyor. Örneğin, ağustos başından bu yana İstanbul Kadıköy’de yüzde 10 düzeyinde, İzmir Karşıyaka’da yüzde 5 seviyesinde, Ankara’nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde yüzde 6 düşüş gözlemliyoruz. Fiyatların özellikle büyük illerimizde biraz daha normalleşeceğini öngörebiliriz” diye konuştu.