Vergi borcu ödemelerinin süresi uzatıldı!

Vergi borcu ödemelerinin süresi uzatıldı mı? sorusuna yanıt Gelir İdaresi Başkanlığından geldi. Türkiye'de uygulanan tam kapanma nedeniyle vergi borcu ödemelerinin süresinin 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi. 

Ekonomi 03.05.2021 - 15:15 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Vergi borcu ödemelerinin süresi uzatıldı mı? Tam kapanma sürecinde sokağa çıkma yasağından muaf olmayan vatandaşlar vergi borçlarını nasıl ödeyeceklerini merak ediliyordu. Türkiye'de koronavirüsle mücadele dâhilinde uygulanan tam kapanma nedeniyle belirli istisnalar haricinde sokağa çıkmak yasak. Bu nedenle vergi borcu ödemelerinin süresine ilişkin beklenen değişiklik yapıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı, son dönemde sıkça aranan Vergi borcu ödemelerinin süresi uzatıldı mı? sorusuna yanıt verdi. 

Türkiye'de 29 Nisan 2021 tarihinde başlayan ve 17 Mayıs 2021 tarihine kadar sürecek olan tam kapanma nedeniyle vergi borcu ödemelerinin süresine yönelik değişiklik yapıldı. Konuya ilişkin açıklama Gelir İdaresi Başkanlığından geldi. Açıklamada, kurum geçici ve gelir vergi beyannamelerinin verilmesine ilişkin sürenin 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi. Tahakkuk eden vergilerin ödenmesine ilişkin sürenin de aynı şekilde 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığı ifade edildi. 

Sokağa çıkma yasağı ve talepler değerlendirildi!

Açıklamada, Türkiye'de 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olan sokağa çıkma kısıtlaması ve Gelir İdaresi Başkanlığına gelen talepler doğrultusunda, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda yer alan 28'inci ek maddedeki yetkiyle birlikte, son tarihi 17 Mayıs 2021 olarak belirlenen kurum geçici ve gelir vergi beyannamelerinin verilme süresi ile ödeme süresinin uzatılmasının bu genelgenin konusu olduğuna dikkat çekildi.

Vergi borcu ödemelerinin süresi uzatıldı

Son tarihi 17 Mayıs 2021 olarak belirlenen kurum geçici ve gelir vergi beyannamelerinin verilme süresi ile tahakkuk eden vergilerin ödenmesine ilişkin sürenin 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığı ifade edildi. Bu kararın, 2021 senesine ilişkin Birinci Geçici Vergi Dönemi itibarıyla beyanname vermek için 17 Mayıs 2021 tarihine kadar süresi olan özel hesap dönemine tabi vatandaşlar için de geçerli olduğu bildirildi. 

Tam kapanma döneminde sokağa çıkma yasağından muaf tutulmayan vatandaşlar, kurum geçici ve gelir vergi beyannamelerini, alınan son kararla birlikte 31 Mayıs 2021 tarihinde mesai saati sona erene kadar ilgili vergi dairelerine verebilme imkânına sahip olacaklar.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@