2 ay içerisinde yeni bir düzenleme ile vergi ile trafik cezalarına zam bekleniyor. Eğer hali hazırda cezanız var ise uzmanlar bir an önce borcunuzu ödemenizi tavsiye etmekte. Peki yeniden değerleme oranı kaç oldu?

Tartışmaların odağındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) değişikliğinin ardından, birçok mali konuda önemli bir gelişme yaşandı. Her yıl ekimde, yurt içi üretici fiyat endeksi temel alınarak belirlenen ve birçok vergi ve harcın belirlenmesinde temel kriter olan Yeniden Değerleme Oranı (YDO) için 2023 yılı için yeni bir değer açıklandı.

2023 YDO %34,80 Olarak Açıklandı!

2023 yılı için belirlenen YDO, yüzde 34,80 olarak ilan edildi. Bu oranın belirlenmesinde, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı sirkülerde yer alan bilgilere atıfta bulunuldu. Ayrıca, bu değerleme oranının yıl içinde geçici vergi dönemleri için de gereklilik taşıdığı vurgulandı.

MTV'ye Rekor Zam Geliyor

Bu yeni değerleme oranının en büyük etkilerinden biri MTV'de görülecek. Kasım'da yapılacak ikinci taksit ödemesinde, belirlenen bu yeni oranla birlikte 2.120 TL olan minimum MTV değeri, yüzde 34,80'lik artışla 2.857 TL'ye çıkacak. Bu da toplamda 5.715 TL'lik bir ödeme anlamına geliyor.

Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu! Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu!

vergimtv2

Trafikte Dikkatli Olun Cezalar Artacak!

2023 için trafik cezalarına da zam geldi. Örneğin, hız limitini aşma, alkollü araç kullanma, emniyet kemeri takmama gibi trafik kurallarına uymamanın cezaları da bu yeni oranla yükselecek. Emniyet kemeri takmamanın cezası veya cep telefonu ile konuşma cezası gibi cezalar da bu oranla birlikte artış gösterecek. Özetle, trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, şimdi daha yüksek miktarda ceza ödemek zorunda kalacak.