Devlet 2023 yılı Şubat ayı içerisinde sağladığı sosyal yardımlara kesintisiz olarak devam ediyor.

Ekonomik sıkıntıları bulunan ve ihtiyaç sahibi durumda olan tüm vatandaşlar devlet yardımlarından yararlanabiliyor. Bu çerçevede VGM'den yeni bir son dakika duyurusu geldi. Engelliler de bu yardımdan yararlanabilecek. Detayları haberimizde sizler için hazırladık.

İhtiyaç sahiplerine yönelik sosyal yardımlar hız kesmeden sürüyor. Devlet, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde mali gücü zayıf durumda olanlara ve dar boğazdan geçilen bu günlerde geçim sıkıntısı yaşayanlara pek çok destek paketiyle yardım eli uzatıyor. Sosyal yardımların bir kısmı da Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde ve koordinesinde gerçekleştiriliyor. Engellilik durumu yüzde 40 ve üzeri olan vatandaşlara 2023 yılında ödenen sosyal yardım tutarları arttı. Yüzde 40 ve üzeri engelli raporunuz varsa hemen başvuru yaparak Şubat ayı bitmeden ödemenizi alabilirsiniz.

Devletten sosyal yardımlar hız kazanmış durumda. Özellikle deprem felaketi nedeniyle 10 il başta olmak üzere tüm Türkiye genelinde bu yıl sosyal yardımlara aktif olarak hız kazandırıldı. İhtiyaç sahibi durumda olan, dar gelir sahibi aileler bu desteklerden yararlandırılıyor. Ücretsiz - karşılıksız şekilde sunulan yardımlar engelli vatandaşlar için de kritik önem taşıyor. Yüzde 40 ve üzeri engellilik durumu olan vatandaşlar Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden maaş alabiliyor. İlk 6 aylık dönemde maaş tutarı ise 2.715 TL oldu.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

VGM'DEN MAAŞ BAĞLANIYOR! AYLIK 2715 TL ÖDEME YAPILIYOR

Yeni yıl ile birlikte sosyal yardım tutarları da zamlandı. Asgari ücret, emekli ve memur maaşları derken engelliler için verilen destek ödemeleri de zamlandı. 2023 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 40 ve üzeri engellilik durumunu belgeleyerek hak sahibi duruma gelen vatandaşlara net 2.715 TL ödeme yapılıyor. Ayrıca 2023 Temmuz ayı içerisinde belirlenecek emekli zam tutarına göre engelli maaşları da yükselecek. Şuan için ödenen tutar aylık 2.715 TL olarak belirlenmiş durumda.

TEK ŞART SAĞLIK RAPORU

VGM'den engelli maaşı bağlanabilmek için tek şart sağlık raporudur. Tam Teşekküllü bir hastaneden alınan kurul - heyet raporu ile başvuru yapılması gerekmektedir. Engellilik durumunu resmi sağlık kurul raporu ile kanıtlayan hak sahiplerine Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından maaş bağlanmaktadır. Başvuruda aranan diğer şart ise aile içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücret miktarının üçte birinden az olmasıdır. Ayrıca aile fertlerinin üzerinde kayıtlı olarak taşınmaz veya taşınır mal bulunmaması da gerekli şartlardan diğeridir.

Bu ulusal gereklilikleri karşılayan herkes, engellilik aylığı için başvurabilir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

VGM'den engelli aylığı almak için şartları sağlayan tüm vatandaşlar, gerek E-Devlet üzerinden gerekse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat müracaat ederek aylık başvurularını tamamlayabilirler. Başvuruda kişinin TC Kimlik belgesinin yanında bulunması gerekmektedir. Ayrıca başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.