Von der Leyen: Kadın olarak çok incindim!

Ankara ziyaretinde yaşanan protokol krizi hakkında açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Bir Avrupalı olarak ve bir kadın olarak incindiğini ve kendini çok yalnız hissettiğini” ifade etti.

Dünya 27.04.2021 - 06:17 04.05.2021 - 04:18 İlan35

AB’nin (Avrupa Birliği) “devlet başkanlığı” düzeyindeki yetkilisi AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile “başbakanlık” düzeyindeki Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, başkent Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, salona ilk giren Charles Michel doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hemen yanındaki koltuğa oturmuştu.

Protokoldeki statüsü eşit mi yoksa bir alt seviye mi olduğu hâlen AB’de tartışılan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise şaşkın biçimde bir süre ayakta kalmış ve sonunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun oturduğu çoklu koltuğun hemen karşısında bulunan diğer çoklu koltuğa oturmuştu.

“Bir kadın olarak incindim”

Avrupa Birliği Konseyi ile Avrupa Komisyonu arasındaki kavganın yeni olmadığı, Charles Michel ve ekibinin kendi makamlarının daha üstte olduğunu, Ursula von der Leyen ve ekibinin ise kendi makamlarının konsey makamı ile eş seviyede bulunduğunu savunduğu ortaya çıkmıştı. 

Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkileri ile ilgili düzenlenecek oturum öncesi konuşan Ursula von der Leyen, "Bir Avrupalı olarak ve bir kadın olarak incindiğini ve kendini yalnız hissettiğini" ifade etti.

Michel özür dilerken bile kabahatini Türkiye’nin üzerine attı

Ankara’daki protokolün Charles Michel’in ekibi tarafından oluşturulduğunun, Türk protokol ekibinin ise “AB nasıl uygun görürse, Türkiye için fark etmeyeceğini” belirterek aynen uyguladığının ortaya çıkmış olmasına rağmen krizi ısrarla Türkiye üzerine atarak kendini aklamaya çabalayan Michel, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaşanan protokol krizinden dolayı özür diledi.

Özür dilerken kendi suçunu Türkiye’nin üzerine bir kez daha atan Michel, Erdoğan’ın yanında bulunan tekli koltuktan hemen kalkması gerektiğini fakat Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin o sırada hâlen gergin olması sebebiyle daha ciddi diplomatik sıkıntıya neden olmaktan çekindiğini iddia etti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@