Yeterli miktarda su sağlığın anahtarıdır. Zencefil suyu sadece vücudumuzu nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bizi çeşitli rahatsızlıklardan da koruyabilir. Zencefil suyunun faydalarını öğrendikten sonra, genel sağlığı iyileştirmek için bu detoks içeceği denemeyi düşünebilirsiniz.

Baharatlı ve keskin tadı olan zencefil, Zingiber Officinale adlı bir bitkinin kalın bir yeraltı sapıdır. Zencefil, çeşitli gıdaların lezzetini ve sindirilebilirliğini arttırmak için mutfakların da olmazsa olmazlardandır. Yemeklerimize aromalı bir tat vermenin yanı sıra zencefil, tüm sağlık yararları ile aynı derecede ünlüdür.

Zencefil suyu veya zencefil çayı genellikle soğuk algınlığı ve hazımsızlık rahatsızlığını hafifletmek için tüketilir. Zencefil suyu magnezyum, potasyum, manganez ve bakır ile doludur. Bu güçlü mutfak sıcak içeceği ayrıca A, C ve E Vitaminleri içerir. Zencefil suyu, mide bulantısı, sabah bulantısı ve hatta kas ağrısı gibi çeşitli durumları tedavi etmek için eski zamanlardan beri kullanılan kolay bir reçetedir. Zencefil suyu, neredeyse sıfır kalori ile bizi uzun süre nemli ve tok tutar. Zencefil suyunun veya çayının faydaları, kullanımları ve yan etkilerinden bahsedelim. Ayrıca çiğ zencefilin faydalarının listesini de hazırladık.

Zencefil Suyu Nasıl Yapılır?

Zencefil suyu yapmak kolaydır. Taze olduğundan emin olmalı ve yudumlayacak kadar soğuyunca hemen tüketmelisiniz.

Zencefil Suyu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Bu sağlıklı karışımı kendiniz yapmak için sadece üç malzemeye ihtiyaç var. Bu basit, bulması kolay malzemeleri kullanarak boğazınızı ve karnınızı rahatlatacak sıcak bir içecek hazırlayabileceksiniz. Bir bardak zencefil suyu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey 2 bardak su, 1 kaşık rendelenmiş zencefil, ½ limon.

Hazırlık

Sıcak suyu alın ve içine rendelenmiş zencefil ve limonu karıştırın. 5-10 dakika kaynatıp servis yapın.

Zencefilin temiz kabuğunu da çok besleyici olduğu için kullanabilirsiniz, çünkü onu tüketmeyeceksiniz, ancak yüzeydeki besinler çayın içine sızacak ve emilecektir.

Sıcak zencefil suyunun tüm faydalarını elde etmek için zencefil suyuna sadece bir veya iki damla bal ekleyerek lezzetini artırabilirsiniz. Bal, kaşınan boğazı da rahatlatır. Bal ayrıca zencefil suyunun etkinliğini daha da artıran sağlıklı antioksidanlarla doludur. Bir bardak zencefil suyuna sadece birkaç damla bal eklemeyi unutmayın.

vucudunuz-icin-bir-nimet-zencefil-suyu-3

Zencefil Suyunun Sağlığa Faydaları

Düzenli olarak zencefil suyu içmek vücudunuza nasıl yardımcı olur?

Gerçek şu ki, bu basit ve hazırlaması kolay ev yapımı karışım, sindirimi kolaylaştırmak, boğaz tıkanıklığınızı önlemek ve sisteminize sağlıklı bir antioksidan dozu sağlamak için mükemmeldir. Zencefil suyu tüketmenin yardımcı olabileceği birkaç semptomatik yol da vardır. Zencefilli suyun tüm faydalarına ve sabahları sıcak zencefil suyu içmenin faydalarına bir göz atalım.

1. Mide bulantısını giderir

Zencefil suyu, farklı mide bulantısı türlerini tedavi etmede fayda sağlar. Mayo Clinic, sabah bulantısı ve kemoterapinin neden olduğu mide bulantısı için önermektedir. Zencefil suyu özellikle hiperemezis (şiddetli veya uzun süreli kusma) şikayeti olan hamile bayanlara önerilir. Zencefil suyu genellikle güvenli kabul edilir, ancak özellikle hamileyseniz, zencefil suyu tüketmeden önce doktorunuzun onayı gereklidir.

Çalışmalar, düzenli olarak küçük dozlarda 1500 mg öğütülmüş zencefilin hamilelik ve kemoterapiye bağlı mide bulantısı için yardımcı olabileceğini buldu.

2. Sindirimi İyileştirir

Zencefil suyu, pürüzsüz sindirime yardımcı olan güçlü bir detoks içeceğidir. Sıcak zencefil suyu, yiyeceklerin mideden ince bağırsağa hareketi ile sindirim sistemini iyileştirmek için safra, tükürük ve mide enzimlerini uyarmada fayda sağlar. Yiyecekleri sindirme sürecinde bağırsak yolunda oluşan bazı gazlar ve zencefilde bulunan enzimler, mideyi daha da güçlendiren gazın dışarı atılmasına yardımcı olabilir.

Zencefil suyu, pürüzsüz sindirime yardımcı olan güçlü bir detoks içeceğidir.

3. Kas ağrısını hafifletebilir

Kas ağrısı, egzersize yeni başlayanlar veya zorlu bir antrenmandan sonra oldukça yaygın bir sorundur. Hafif ağrı ve sızı durumunda bir bardak zencefil suyu ağrı kesicilerden daha etkili olabilir. Kas ağrısını hafifletebilir, kas iyileşmesini artırabilir ve vücudun egzersiz sonrası toparlanma yeteneğini artırabilir) National Library of Medicine tarafından yapılan bir araştırmaya göre zencefil, eksantrik egzersiz veya direnç antrenmanının neden olduğu kas ağrısını azaltabilir. Zencefil suyuna limon, bir tutam tuz, damak zevkinize göre bal ekleyerek ev yapımı spor içeceğinizi yapabilirsiniz.

 4. Kolesterol yönetiminde avantajlı

Zencefil suyu vücudun kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Yüksek LDL veya kötü kolesterol, yönetilebilen kalp hastalıklarıyla bağlantılıdır ve düzenli olarak zencefil suyu tüketilerek riskler azaltılır. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, narenciye yüksek düzeyde olması nedeniyle felç riskini azaltmaktadır. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre narenciye, yüksek flavanon. Flavanonlar açısından zengin olan zencefil suyundaki bir dilim limon, kolesterol seviyelerini dengeleyebilir ve kalp problemlerini önleyebilir. NIH tarafından yapılan bir başka çalışma, zencefilin plaseboya kıyasla lipit etkisini önemli ölçüde azaltabildiğini gösteriyor. Düzenli olarak zencefil çayı içmenin faydalarından biri de kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilmesidir.

5. Kan şekeri seviyelerini düzenler

Zencefil kökü, vücutta insülin salgılanmasında önemli bir rol oynayan çinko bakımından zengindir. Aspirin gibi çalışır ve kanın incelmesine yardımcı olan hafif bir uyarıcıdır. Zencefil suyu kan şekeri seviyesini düşürebilir ve yönetimine yardımcı olabilir diyabetin olabilir. 2. Zencefil takviyeleri FBS, HbAIC, Apo B/Apo A-1 ve MDA düzeylerini düşürür. Ek olarak, tip 2 diyabette Apo A-1 seviyesini azaltabilir.

A araştırma, 3 gram zencefil tozunun plaseboya kıyasla Glisemik indeksi (GI) iyileştirdiğini gösteriyor. Şeker hastalarının şekersiz veya balsız zencefil suyu içmeleri tavsiye edilir.

Zencefil kökü çinko içerir ve vücutta insülin salgılanmasında önemli rol oynar.

6. Zencefil suyu ve kilo kaybı

Sudaki zencefil sadece 4.8 kaloriye sahiptir ki bu, 6 gram şekerle birlikte 25 kalori içeren misket limonu ve ballı suya göre çok daha azdır. Sıcak zencefil suyu vücudu nemlendirmeye yarar ve sindirimi iyileştirir. Açlığı bastırır ve gereksiz istekleri kontrol eder.

Kilo kaybı ile ilişkisi olan yemeklerden önce zencefil suyu içilerek kan şekeri seviyesi kontrol edilebilir. Zencefil suyunun kilo kaybıyla bağlantısını kanıtlamak için yeterli çalışma olmamasına rağmen, bu ayurvedik karışım vücudun yağ emme yeteneğini hala iyileştirebilir ve bu nedenle kilo ve inç kaybına yardımcı olabilir.

7.Sinir sistemini güçlendirir

İlerleyici bir nörodejeneratif bozukluk olan Alzheimer hastalığı, bir kişinin merkezi sinir sistemini etkiler. Zencefilin antioksidanları ve sağlıklı bileşenleri beyinde oluşan iltihaplanma ile savaşmaya yardımcı olur ve beyin hücrelerinin bozulmasını azaltmaya yardımcı olur.

2011 yılında yapılan kısa süreli bir beyin sağlığı çalışmasına göre, zencefil suyu kadınlarda reaksiyon süresini ve hafızayı iyileştiriyor.

Zencefil Çayı faydaları arasında ağrılı bir boğazı yatıştırmak ve sindirimi hızlandırmak yer alır.

vucudunuz-icin-bir-nimet-zencefil-suyu-2

8.Adet ağrısını hafifletir

Menstrüasyon, birçok kadında bazen dayanılmaz olabilen ağrılı krampları beraberinde getirir. Araştırmalar, zencefil suyunun, döngünüzün ilk üç veya dört gününde alındığında herhangi bir plasebodan daha etkili olduğunu gösteriyor. Anti-inflamatuar özellikleri, Advil gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlara (NSAIDS) eşdeğerdir. Doğal bir ağrı kesici olarak tablet almaktansa biraz zencefil ve limon suyu içmek akıllıca bir seçim!

9. Gastrointestinal kanserde faydaları

Gastrointestinal kanser, çok sık görülen sindirim sisteminin farklı organlarında ortaya çıkar. Bu tür hastalıklarda vaka ve ölüm oranları da yüksektir. Bir çalışma, zencefil ve aktif bileşenlerinin, GI kanseri ile ilişkili riski azaltmak için antikanser aktivitelerini kullanabileceğini inceledi.

Başka bir çalışma zencefilin mide kanseri, pankreas kanseri, karaciğer kanseri ve kolorektal kanser gibi GI kanserlerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, anal, duodenal, GI karsinoid gibi diğer birkaç GI kanseri, zencefil suyunun antikanser özelliklerini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar.

Ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur ve krampları ve adet ağrısını hafifletir.

10. Artritte yardımcı olur

Zencefil suyu, COX-2 inhibitörleri olarak hareket eden anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir. COX-2 inhibitörleri ağrı ve inflamasyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Araştırmacılar, bir sıçan çalışmasında zencefilin romatoid artrit nedeniyle eklem ağrısını hafifletmede etkili olduğunu buldular; neredeyse dört hafta boyunca yüksek doz zencefil ile iltihabı azalttı.

11. Ağız sağlığını korur

Ağız sağlığı beden ve ruh sağlığı kadar önemlidir. Kötü ağız hijyeni, ağızda zararlı bakterileri ağırlayabilir. Zencefil suyu antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Diş eti iltihabına ve periodontitise neden olabilecek bakterileri öldürmede çok etkilidir. Kanıtlanmış bir bitkisel siyalagogdur, yani tükürük üretimini arttırır ve ağız kuruluğuna yardımcı olur. Zencefil suyu, uygun ağız alışkanlıklarıyla çok faydalı olabilir.

12. Güçlü uyku yardımı

Yatmadan önce Zencefil Çayı veya zencefil suyu içmek sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

Birkaç çalışma, zencefil suyunun uyku kalitemizi iyileştirmede etkili olduğunu gösteriyor. Zencefil suyunun yıldız bileşeni olan Magnolol, hafif bir yatıştırıcı görevi görür ve bir gece sağlıklı bir uyku sağlar. Bu yüzden her gece uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce bir bardak zencefilli su içmeyi deneyin!

13. Cilt sağlığını destekler

Zencefil, cildinizi sağlıklı tutan bol miktarda vitamin ve antioksidan içerir. Kan dolaşımını iyileştirir, kan temizleyici olarak çalışır ve cilde doğal ışıltıyı getirir. Anti-inflamatuar bir baharat olarak zencefil, cildin kırılmasını önleyebilir. Zencefil suyunun antifungal ve antibakteriyel bileşenleri bakterileri öldürür. Ayrıca yaşlanmadan sorumlu olan vücuttaki serbest radikallerin azaltılmasına da yardımcı olur.

Limon ve zencefil suyu kombinasyonu daha da etkili hale gelir ve koyu lekeleri ve siyah noktaları giderebilir. Düzenli olarak zencefil ve limon suyu tüketimi harikalar yaratabilir ve size hep hayalini kurduğunuz cildi verebilir!

14. Saç Sağlığını İyileştirir

Zencefil, mükemmel inflamatuar ve saç derisini yatıştırıcı özelliklerinden dolayı birçok şampuan ve saç yağında aktif bir bileşendir. Zencefil suyu içmenin yanı sıra kepek ve saç dökülmesi gibi birçok saç sorunu için doğrudan kafa derisine uygulanabilir. Zencefil suyu kan akışını uyarır, saç köklerini güçlendirir ve saç büyümesini iyileştirir.

Ev yapımı saç kremi olarak da kullanabilirsiniz, ancak saçınıza uygulamadan önce bir yama testi yapmanız önerilir. 24 saat içinde herhangi bir olumsuz semptom yoksa, devam edebilirsiniz. Zencefil suyu kafa derinizi biraz tahriş edebilir, ancak bu normaldir. İltihap artışı, yanık, kızarıklık, kaşıntı gibi yan etkilerde uygulama kesilmelidir.

Tavsiye edilen çiğ zencefil miktarı günde 4 gram veya tüketilmesi güvenli olan 1 yemek kaşığı / 2 gram öğütülmüş zencefildir. Yüksek doz düşük yapma riskini artırabileceğinden hamile bayanlar günde 1 gramdan fazla içmemelidir.

Zencefil suyu 2 yaşından küçük çocuklara tavsiye edilmez.

Zencefil Suyunun Yan Etkileri

Genel olarak, zencefil suyu herhangi bir ciddi yan etkisi olmaksızın güvenli kabul edilir, ancak birkaç durumda bir doktora danışmak gerekli hale gelir.

1. Kalp Hastası İçin Değil

 Bir kalp hastası ilaç kullanıyorsa, zencefil suyu kan sulandırıcı ilaçlarla birleşebilir.

2. Mide Rahatsızlığına Neden Olur

Zencefil suyunun aşırı tüketimi gaz, ishal, karın ağrısı, mide ekşimesi ve ağızda yanma hissine neden olabilir. Zaten keskin tadı sayesinde iki porsiyondan fazla tüketilebilecek bir içecek değil.

Gözden kaçırmayın

Rihanna Doğum Yaptı! Bebeğinin Cinsiyeti Ortaya Çıktı! Rihanna Doğum Yaptı! Bebeğinin Cinsiyeti Ortaya Çıktı!

3. Adet Döneminde Kanamayı Arttırın

Bazı durumlarda, zencefil suyu adet dönemlerinde kanamayı artırabilir. Adet ağrısını azaltmak için sahipseniz, vücudunuzun buna nasıl tepki verdiğini görmeli ve sonra devam edip etmemeye karar vermelisiniz.