Whatsap dünyanın en fazla kullanılan uygulamalarından bir tanesidir. Bu uygulama sayesinde sevdiklerinizde kolaylıkla iletişim kurabilir, sesli ya da görüntülü aramalar yapabilir ve video fotoğraf gönderimlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak! Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak!
Whatsap dünyanın en fazla kullanılan uygulamalarından bir tanesidir. Bu uygulama sayesinde sevdiklerinizde kolaylıkla iletişim kurabilir, sesli ya da görüntülü aramalar yapabilir ve video fotoğraf gönderimlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu özelliklerin hepsinin aynanda kullanıldığı whatsap uygulaması, hemen hemen bütün vatandaşların telefonunda mevcuttur.

Whatsap Sözleşmesi son durum


8 Şubat whatsap sözleşmesi ortaya çıktığından beri Türkiye gündemine bomba gibi düştü. İnsanlar Whsatsap üzerinden sevdikleriyle özel konuşmalar yaptığı ve bazı kişisel fotoğraflarını ya da bilgilerini paylaştığı için uygulamanın gizliliğine de bir hayli önem vermektedir. Ancak 8 Şubat’ta yürürlüğe girmesi beklenen Whatsap sözleşmesi durumun bu şekilde olmadığının da bir kanıtıdır. Yeni yürürlülüğe girmesi beklenen kurallara göre; artık Whatsap’ın Facebok ile birleşmesi ve Whatsap ’tan gerçekleştireceğiniz bütün paylaşımların Facebook ile paylaşılması bekleniyordu. Ancak bu durum kullanıcıların tepkisine sebep olmuş ve birçok insanın Whatsap uygulamasını protesto etmesini sağlamıştır.

Whsatsap gizlilik sözleşmeleri ilkelerinin hiçe sayılması, Türk vatandaşlarının uygulamayı tamamen silmesine neden olmuştur. Aynı zamanda yeni belirtilen kurallara göre; bu sözleşmeyi kabul etmemeniz gibi bir durum söz konusu edildiği zaman, Whatsap’a yeniden erişim sağlayamayacağınızda verilen bilgiler arasındaydı. Bu bilgileri öğrenen vatandaşlar ise, uygulamayı telefonundan kaldırarak, Telegram indirmeye başlamıştır.

Telegram’da WhatsAp uygulaması gibi kişilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan uygulamalardan bir tanesidir. Ancak Telegram üzerinden gerçekleştirdiğiniz sohbetler ve birbirinize gönderdiğiniz verilerin tamamı gizli tutulacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda Telegram kullanmaya başlayan birçok vatandaşın Whatsap protestoların da hala devam ettiği bilinmektedir.

Whatsap Gizlilik İlkelerini Çiğniyor Mu?


Whatsap’ın 8 Şubat tarihi için geçerli kıldığı açıklamaları okuyan birçok vatandaş Whatsap gizlilik ilkelerini çiğniyor mu? Sorusunun cevabını aramaya devam etmektedir. Whatsap yeni getirdiği kurallarla tepkileri üzerine toplamış ve birçok kullanıcıyı kaybetmiştir. Türkiye’de bu şekilde olan durum, yurt dışında da bir hayli ilgi çekmiş ve protestoların da arttığı gözlemlenmiştir.

Bütün bu olayların yaşanması durumunda ise; Whatsap yeni yürürlüğe koyacağı bu yapılandırmadan vazgeçmiştir. Gizliliğin ve bilgilerin korunmasına önem veren birçok vatandaş Whatsap’ın verileri paylaşma özelliğini geri çektiğini öğrenmiş ve yeniden uygulamayı indirmeye başlamıştır. Whatsap sözcüsünün açıkladığı bilgilere göre söz konusu sözleşmenin maddeleri yalnızca AB ülkelerinde geçerli olacaktır. Bu açıklamalar doğrultusunda Türkiye’nin de durumdan etkileneceğini düşünen vatandaşlar hala konuya ilişkin açıklamaları merakla beklemektedir.

Whatsap Sözleşmesi Maddeleri Nedir?


Whatsap’ın 8 Şubat’ta geçerli sayacağı sözleşmenin maddelerine bakıldığında, Whatsap uygulamasından attığınız mesajların, güncellediğiniz durumların, paylaşım yaptığınız belgelerin, gönderdiğiniz ses kayıtlarının tamamı kayıt altına alınacak ve Whsatsap yetkilileri tarafından da görüntülenecektir.

 Önlem Almak İçin Ne Yapılmalı?


Whatsap konuşmalarının, konumlarının gizli kalmasını istiyorsanız; uygulamayı silmekten başka bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. Uygulama sözcüsü bu kuraları geri çekeceğini açıklasa da birçok vatandaş konuyla alakalı şüphelerine hala devam etmektedir. Eğer Whatsap’ın gizlilik ilkelerine uymayacağını düşünüyorsanız; uygulamayı tamamen telefonunuzdan kaldırmanız güvenliğinizin ve gizliliğinizin sağlanması için yeterli olacaktır.

Whsatsap uygulaması yerine kullanabileceğiniz uygulama sayısı ise; bir hayli fazladır. Bu uygulamalar arasında son dönemde en popülerleşen aplikasyon ise, Telegram olmuştur. Telegram, bütün gizlilik ve güvenlik ilkelerine uyum sağlayan uygulamalar arasındadır. Bu nedenle de güvenliğinizi maksimum derecede sağlamak istiyorsanız; Telegram ya da başka bir uygulama indirmeniz, sizin için yeterli olacaktır.