Ünlü aktör Will Smith dün akşam gerçekleşen Oscar ödül törenine damga vurdu. Olaylı gece de, sahneye çıkan Chris Rock, Will smith'in eşi ile ilgili espri yapınca Olanlar oldu. Chris Rock'ın yaptığı espri sonrasında sahneye fırlayan Will Smith, yumruğu indirdi. Yaşanan olayın ardından Will Smith’in karısının hastalığı ne sorusunun yanıtı herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Peki Alopesi nedir, neden olur? Alopecia nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?

Oscar ödül töreni skandal bir olaya sahne oldu. Ünlü aktör Will Smith, karısıyla ilgili espri yapan Chris Rock'a sahnede yumruk attı. Tüm dünyayı şoke eden olay sonrasında herkes Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith'in hastalığını merak etmeye başladı. 2018 yılından beri halk arasında bilinen adıyla alopesi hastalığı ile mücadele eden Jada Pinkett Smith de bugün en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Peki Will Smith’in karısının hastalığı ne? Alopesi nedir, neden olur? Alopecia nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?

Will Smith'in karısının hastalığı ne?

Ünlü aktör Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith 2018 yılından bu yana halk arasında Alopesi adıyla bilinen Alopecia hastalığı ile mücadele ediyor. Bu hastalığın diğer bir adı ise saç kıran.

Alopesi hastalığı nedir, nasıl anlaşılır?

Alopesi hastalığı, halk arasında saçkıran olarak da biliniyor. Saç kaybına sebep olan bir otoimmün bozukluk olan hastalıktan muzdarip kişiler Saçlarının bir bölümünü kaybediyor. Alopesi hastalığı, Bağışıklık sisteminin kendi hücre ve dokularına karşı mücadeleye girmesi ile ortaya çıkıyor. Sadece saçlarda görülmeyen bu hastalık, sakal bölgesi, kirpikler, kaşlar gibi kılların olduğu her bölgede görülebiliyor.

Teşkilat'a Yeni Gelen Oyuncu Tüm Dengeyi Bozdu! Murat Yıldırım Dayanamayıp Diziden Ayrılabilir! Teşkilat'a Yeni Gelen Oyuncu Tüm Dengeyi Bozdu! Murat Yıldırım Dayanamayıp Diziden Ayrılabilir!

will-smithin-karisinin-hastaligi-ne-alopesi-nedir-neden-olur-alopecia-nasil-anlasilir-tedavisi-v-3

Alopesi hastalığı neden olur, belirtileri nelerdir?

Halk arasında saçkıran olarak bilinen alopesi hastalığının neden olduğuna dair araştırmalar hala devam etmektedir fakat kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı kişilerde Vücut kendi hücre ve dokuları mı Yabancı olarak tanımladığı için alopesi hastalığı ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi böyle durumlarda saç köklerine saldırır ve saçın uzamasını durdurarak dökülmeye sebep olur. Saçlı deride saçlar her yerde değil belli bölgelerde dökülür. Ayrıca kıl köklerinde iğne deliği gibi oyuklarda meydana gelebilir. kişinin tırnaklarında beyaz lekeler ya da çizgilenme ortaya çıkabilir.

Alopesi hastalığının tedavisi var mı, nasıl tedavi edilir?

Medikal müdahaleler ve kremler sayesinde alopesi hastalığı tedavi edilebilmektedir. Dermatologlar, hastalarda saç kaybının azalması ve ortadan kalkması için çeşitli testler sonucunda uygun tedavi yöntemini belirlemektedir. Kişiden kişiye farklı iyileşme görülse de hastalığı ağır geçiren kişilerin saç kaybının tedaviye rağmen devam ettiği de bilinmektedir.