Marmaris yangını kontrol altına alınamazken akıllara ABD’den kiralanan 1962 model helikopterler geldi...

Marmaris’te devam eden yangında kullanılan hava söndürme helikopterleri arasında geçen ay Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ABD’den kiralanan 60 yaşındaki helikopterlerin yer almadığı öğrenildi.

Türkiye’nin her iki anlamda da ciğerlerinin yandığı yeni yangın Marmaris'te gerçekleşiyor.

Yaşanılan büyük orman yangınlarında uçakların yetersiz kalması sonrasında eleştirilerin merkezine oturan Rusya'dan yangın söndürme uçağı getiren CMC Savunma Sanayi A.Ş.’nin ticari geçmişinde bu alanda faaliyet göstermediği ve herhangi bir tecrübesinin bulunmadığı ortaya çıkmıştı ve geçtiğimiz yılın skandalı olarak kayıtlarda yerini almıştı.

THK'nin 1969 üretimi uçaklarına 'eski' demişlerdi, 1962 model yangın söndürme helikopteri getirdiler

Aynı şirketin geçtiğimiz ay 60 yaşının üstünde helikopterleri ABD’den getirdiğini ise Cumhuryet.com.tr ortaya çıkarmıştı ve bu skandal haberde de Türk Hava Kurumu’nun (THK) 1969 model olduğu için eski denilen uçaklarına karşı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen biri “1963 diğer 1962 model helikopterler sorgulanmıştı.

Yaşanılan ve eleştirilen kiralamaya karşın şimdi de Marmaris’te devam eden yangında neden kullanılmıyor” sorusu kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Toplamda 10 yangın söndürme helikopteri getiren şirketin bugüne kadar getirdiği helikopterlerin uçuş bilgileri sorgulandığında ise henüz uçmadıkları görülüyor.

Orman yangınlarıyla müdahale için Tarım ve Orman Bakanlığı özel bir şirketten kiraladığı helikopterlerin biri 1962 model dünyanın en çok uçuş süresine sahip aracı diğeri ise en son 2018’de uçmuştu ki Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “ABD'den sipariş edilen 10 adet 'Chinook' helikopterden 4'ü Türkiye'ye ulaştı, 6 helikopter de teslim için yola çıktı” açıklamasında bulunması ile hatırlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci Atandı | Stratejik Düşünce Enstitüsü

Orman söndürme konusunda tecrübesi olmadığı belirtilen CMC Savunma 2019 yılında Ankara’da Can Çolak tarafından 100 bin lira sermaye ile kurulmuş, 2020 yılında Baki Sezek tarafından alınmıştı.

Malum Şirket Sezek'in elindeyken İstanbul'da bir şube açmış bu şubenin de CMC Holding ile aynı adreste faaliyet göstermesi dikkat çekmişti.

Ocak 2021’de de şirket bir kez daha el değiştimiş ve bu kez sahibi ikametgah adresi Los Angeles olan Cem Çolak olmuştu. Şirket geçtiğimiz yıl da yangın söndürme uçağı ve helikopterleri kiralamış ancak yangın söndürme gibi hava aracı işletmeciliği iş koluna ise 10 Mart'ta geçmesi ile dikkat çekmişti.

Erdoğan'dan Korkutan Haber Geldi! Erdoğan Hastalandı! Sağlık Durumu Nasıl? Corona mı? Üzen Haberi Refik Özen Verdi! Erdoğan'dan Korkutan Haber Geldi! Erdoğan Hastalandı! Sağlık Durumu Nasıl? Corona mı? Üzen Haberi Refik Özen Verdi!