AKP iktidarından aldığı ihaleler ile sık sık dikkat çeken Yapı & Yapı İnşaat en son Sedat Peker'in sosyal medyada Hasan Yeşildağ dosyasını açması ile tekrar dikkat çekti. Yapı Yapı Firması Hangi İhaleleri Aldı? Yapı & Yapı İnşaat'ın Aldığı İhaleler Nelerdir? soruları da günün en çok arananları oldu.

Resmi kayıtlarda Zafer Yıldırım’ın sahibi göründüğü Yapı & Yapı 100 bin lira sermaye ile kurulmuşken en son sermayesini 118 milyon 910 bin liraya çıkarması ile de dikkat çekmişti ki günün ifşaları ile aldığı devlet ihaleleri yeniden gündeme oturdu.

Sedat Peker'n "Türk medyanın da sahibi olan (Akşam, TV24, TV360, birçok dergi ve radyo) deyyusu ekber hasan yeşildağ ve kardeşi zeki yeşildağ. Bu 2 kardeş son zamanlarda 25 milyar TL’lik devlet ihalesi alan Yapı Yapı firmasının da % 25’lik gizli ortaklarıdır. Ayrıca iktidarın tüm kritik gizli kararlarının alındığı Ulus’taki o meşhur kafenin de sahipleridir" sözleri ile Türkiye'nin gündemi olan Yapı&Yapı firması aldığı ihaleler de artık bütçeleri ile değil ayrıca "devletten" alınması ile göze batmaya başladı.

Yapı - Yapı İnşaat'tan 2 yeni proje geliyor!

Yine son olarak Sinop'taki karayolu ihalesi, Kamu İhale Kanunu’nun 21-b maddesine göre 'pazarlık usulüyle' yapılırken özel olarak davet edilen gözde müteahhitlerden Yapı ve Yapı'ya verilmesi sonrası manşetlerde yer almıştı.

"Kimseye duyurulmadan" 7 Eylül günü gerçekleştirildiği anlaşılan Sinop’taki karayolu projesinin yaklaşık maliyeti 653.9 milyon TL olarak hesaplanmış ve İhale, meşhur Yapı ve Yapı İnşaat’a 585.3 milyon liraya verilmişti.

Tam adı, “İkisu Köprüsü-Yenikonak Yolu 0-4 km, İkisu Köprüsü-Ayancık arası 0-6 km, Türkeli-Ayancık/Yenikonak Ayrımı Devlet Yolu 0-39 km İşi ” olan proje, 20 Ocak 2023'te tamamlanacak olarak akıllarda dudak uçuklatan bütçesi ile yer edinmişti.

Yapı ve Yapı İnşaat Hangi İhaleleri Aldı! Yapı & Yapı Firmasının Devletten Aldığı İhaleler Hangileri?

Bu dikkat çeken ihale sonrası sadece  5 yılda aldığı 12 büyük ihalede 6 milyar 320 milyon liralık sözleşme imzalayan şirketin Sözcü'de yer alan habere göre aldığı son ihalelerden bazıları şöyle verilmişt;

Erdoğan'ın "Eşim Arap, Ben İse Gürcüyüm" Sözleri Olay Oldu! Ne Zaman Dedi? Erdoğan Gürcü mü? Türk Değil mi? Erdoğan'ın "Eşim Arap, Ben İse Gürcüyüm" Sözleri Olay Oldu! Ne Zaman Dedi? Erdoğan Gürcü mü? Türk Değil mi?

3 milyar 111 milyon TL / Halkalı -Ispartakule arası (Kanal İstanbul geçişi) Demiryolu
(Gülermak’la birlikte)

424 milyon TL / “Konya, Taşkent-Ermenek Ayrımı-Balcılar İl Yolu”  

2 milyar 135 milyon TL / Erdemli-Silifke -Taşucu Karayolu (Özaltın’la birlikte)

440 milyon TL / Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

1 milyar 370 milyon TL / Rize İyidere Lojistik limanı (Cengiz İnşaat’la birlikte)

324.5 milyon TL / Ambarlı -Pendik Deniz Doğalgaz Boru Hatlarının İyileştirilmesi (Atlas Maden’le birlikte)

Bunların yanı sıra;

Yapı ve Yapı İnşaat Hangi İhaleleri Aldı! Yapı & Yapı Firmasının Devletten Aldığı İhaleler Hangileri?

*İstanbul Finans Merkezi'ndeki SPK binası ve özel proje alanı ile Etiler'deki Polis Meslek Yüksekokulu arazisindeki KİPTAŞ'ın projesinin inşaatı,

*Emlak Konut GYO'nun Başakşehir'deki Kuzey Yakası adlı ofis projesini

*Ankara AKM ve Millet Bahçesi, Başakşehir Millet Bahçesi, Hoşdere Hayatpark projesi

*Maltepe sahilindeki 1 milyon 250 bin metrekare dolgu yapılarak hayata geçirilen Orhangazi Şehir Parkı

Bunlar da meşhur firmanın aldığı ihaleler olarak kayıtlarda ve hafızalarda bulunanlar.