Yapılandırma Müjdesi Geldi! Vergi Cezaları Sigorta Primleri KYK Borçları Yapılandırılıyor

Milyonlarca kişiye müjde! Vergi cezaları, SGK primleri ve KYK borçları yapılandırılıyor. Son tarihi kaçırmayın! Borcunu ödemek isteyene Devletten yapılandırma müjdesi geldi. Detaylar haberimizde...

Ekonomi 30.06.2021 - 23:07 30.06.2021 - 23:12 Orhan Yener

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, Bazı Alacakların Tekrar Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Yönelik Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Milyonlarca kişinin merakla beklediği vergi cezası, sigorta primi, araç muayene cezaları gibi alacaklar yapılandırılmaya başladı. Vergi cezaları, sigorta primleri, KYK borçlarının tekrardan yapılandırılmasıyla yönelik kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, işletmeler 2016 ve 2020 yılları arası için matrah artırımına başvuru yapabilecek. Milyonlarca borçlu vatandaşımız için yeni bir yapılandırma olanağı getiren yasa, Meclis'te kabul edilmesinden sonra Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Covid-19 Cezaları Devre Dışı 

Yayınlanan yasaya göre, vergi cezaları, SGK prim borçları, gümrük cezaları tekrar yapılandırılabilecek. Belediyelerin su alacakları, emlak ve çevre vergisi, motorlu taşıt vergileri, otoyol ve köprü cezaları da bu kapsama dahil edildi. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan idari para cezaları ise yapılandırma dışında olacak. 

İlk Taksit Ödemeleri İçin Son Tarih

30 Nisan tarihinden önce kesilen borçlar yapılandırmadan faydalanacak. Bu husus için 31 Ağustos tarihine kadar başvuru yapılabilecek. İlk taksit ödemeleri Eylül ayının sonuna kadar yapılacak.

Matrah Artırımı Gündemde

Düzenleme, 2016-2020 tarihleri için matrah artırımını da beraberinde getirdi. Matrah artırımında olan mükelleflerin 2021 senesine devreden zararlarının P'si sıfırlanacak. Dava safhasında kesinleşmeyen amme alacakları da yapılandırmaya alınacak.

Araç Muayenesi Yaptırmamış Olanlar Dikkat

Araç muayenesini yaptırmamış olan vatandaşlardan ise her ay kesilecek %5'lik ceza %0.75'e indirildi. %5 olarak yansıtılan fazlalıkların ise tahsilinden vazgeçilme kararı alındı. Bu madde araç muayenelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar gerçekleştirilmesi durumunda geçerli olacak.

Emlak Vergilerine Yapılandırma Müjdesi

30 Nisan 2021 tarihinden önceki emlak vergileri de yapılandırma kapsamında. Başvuru gerçekleştirilerek taksitlere bölünüp veya defaten ödemesi yapılabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@