Bu çalışmanın motivasyonu ise gelecekte emekli olarak ailelerine ve kendilerine bakım sağlamak ve zaman ayırmaktır. Peki Devlet tarafından emeklilere sağlanan yardımlar neler? Yaşlılık aylığı nasıl alınır? Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

Tüm herkes hayallerini gerçeğe çeviremiyor. Emekli olmak için önce belli bir hizmet süresini ve yaş limitini tamamlamanız gerekiyor. Buna ek olarak, belirli bir süre içinde prim ödemesinin de gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ancak bazı kişiler iş hayatı içinde yıllarca zaman geçirmiş olsa dahi emeklilik hakkı kazanamıyor. Bu gibi durumlarda ilk akla gelen bankalar, o vatandaşları desteklemeye devam ediyor.

Emekli Olamayanlar Mağduriyet Yaşamıyor!

65 yaşını tamamlayan fakat emekliliği gerçekleştiremeyen kişiler SGK tarafından karşılaşabilecekleri mağduriyetleri önlemek adına yaşlılık aylığı almaktadır. Bu aylığı almak için vatandaşların bazı koşulları sağlamaları gerekiyor. Bu şartların başında ise ilk olarak belirli bir yaşı tamamlamak gerekiyor. 

Buna ek olarak da SGK'dan herhangi bir şekilde maaş almıyor olmak gerekiyor. Aynı zamanda başvuru yapıldığı sırada, bir iş yerinde SGK'lı olarak çalışmıyor olmak gerekiyor. Emekli olmayan vatandaşlara Devlet pek çok kalemde destek sunuyor. 65 yaşını tamamlayan emekli olmayan vatandaşlar SGK tarafından karşılaşabilecekleri mağduriyeti önlemek için yaşlılık aylığı alıyor. 

Yaşlılık Maaşı Almak İçin Şartlar Neler?

Yaşlılık maaşı almak için gerekli yaş sınırı, vatandaşların çalışmaya ya da sigorta başlangıç tarihlerine göre değişiklik gösteriyor. Vatandaşlar emekli olmak için belli bir süre iş hayatında bulunarak prim gün ödemesi gerçekleştiriyor ve belirli bir yaşı tamamlamaya çalışıyor. Bu çerçevede kişilere 1.000 TL ödeme gerçekleştiriliyor. 

Örneğin 8 Eylül 1976 tarihi öncesinde sigortası bulunan kadınlar 50, erkekler 55 yaşını tamamladığında ve en az 5 bin prim günü ödemesine sahip olan kadınlar 20, erkekler ise 25 yıllık sigortası bulunan ve de en az 5 bin prim günü ödemesine sahip olanlar yaşlılık aylığını alabilme hakkını elde ediyor. İlk kez 8 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri içinde sigortalı biçimde çalışma hayatına başlayan vatandaşlar yaşlılık aylığı hakkı kadınlar için 58, erkekler için 60 oluyor.  Bununla birlikte 7 bin prim ödeme gününe sahip olması gerekiyor. Buna ek olarak 25 yıllık sigortalı bulunması ve 4.500 prim ödeme gününe sahip olması gerekiyor.