Yaşlılara 2.625 TL Ödeme Yapılıyor! Söz Konusu Destek Başvuruları Başladı

Yaşlılara 2.625 TL Ödeme Yapılıyor! Söz Konusu Destek Başvuruları Başladı. Son dakika duyurusu ile hemen ödeme alınacak. İşte detaylar...

Ekonomi 10.10.2021 - 21:44 10.10.2021 - 21:44 Vural Pars

Yaşı ortalamanın üzerinde olan vatandaşlara her yıl binlerce liradan oluşan destek ödemeleri yapılıyor. Devletin vatandaşlarına sağlamış olduğu destekler, yaşlıları oldukça rahatlatıyor. Uzun yıllar boyunca vergi veren vatandaşlar yaşlılıklarında da devlet tarafından gözetiliyor.

Yaşlı olan vatandaşlara 65 yaş aylığı olarak bilinen ödemeler şartları sağlayan vatandaşlara veriliyor. Bunun yanında ücretsiz ulaşım, evde bakım parası, sağlık hizmetinden oluşan pek çok destek de veriliyor. Desteklerin yanında binlerce liradan oluşan bir ödeme de gündeme geliyor. Ülkemizde bulunan yaşlılar için destek ödeme kalemleri çeşitlenmeye devam ediyor.

Yaşlılar için Toplamda 2.625 TL Ödeme

Yaşlılara yapılan ekonomik desteklerin toplam miktarı 2.625 lira oluyor, bunlar arasında en önemlisi ise 65 yaş maaşı gibi evde bakım parası olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşların bu destekleri almaları için ise bazı koşulları yerine getirmeleri gerekiyor.

65 yaş aylığı alanında muhtaç durumda olan vatandaşlara 825 liralık bir ödeme yapılıyor. Yaşlı olan kesim, bu ödemeler ile birlikte kişinin sahip olduğu gelirine ve eşinin elde ettiği gelire bakılıyor. Sonuçta her ikisinin toplam geliri de 1.705 liranın altında bulunuyor ise 65 yaş aylığı bu kişilere bağlanabiliyor ve bu ödemeyi de alabiliyor.

Evde Bakım Desteği de Sunuluyor

Evde bakım desteği olan yaşlılar için ise 65 yaş alığına eklenerek 797 liralık bir ödeme verilebiliyor. Evde bakım maaşını alabilmek için ilgili vatandaşların % 50 ve bunun üzerinde engelli raporunun olması gerekiyor. Söz konusu bu maaşlar ise yaşlıların kendisine değil yaşlı vatandaşa bakan ve bakımını yapan kişilere veriliyor. Bir hane içindeki kişi başı gelir 1.705 liranın altında ise bu bahse konu olan ödemeler yapılabiliyor.

ccq

65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz ulaşım hakkı tanımlandığı için yaşlı ve 65 yaş üstü bütün vatandaşlar bu ücretsiz ulaşım haklarından faydalanabiliyor. Vatandaşların bakıma muhtaç olması ve yoksul olması durumunda ise huzurevleri ya da bakım evlerinde, ücretsiz olarak bakım imkanları da sağlanıyor. Yaşlı ve emekliler sağlık nedenlerinden dolayı, PTT aracılığı ile para çekim işlemi yapamıyorlar ise kişilerin evlerine ödeme yapılabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@