Yaşlılık aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı hepsine zam geldi! Tek tek açıklandı, sosyal yardımlarda büyük artış

Sosyal yardımlarda büyük artış. Yeni yıl öncesinde evde bakım maaşı, yaşlılık aylığı, engelli maaşı gibi tüm maaşlara zam geldi. İşte kalem kalem sosyal yardımlara yapılan zamlar…

Ekonomi 26.11.2021 - 11:10 26.11.2021 - 11:11 Volkan Arık

Yaşlılık aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı hepsine zam geldi! Tek tek açıklandı, sosyal yardımlarda büyük artış. İhtiyaç sahibi vatandaşlara için devlet kesenin ağzını sonuna kadar açıyor. Ülkemizde yüz binlerce vatandaş evde bakım maaşı, engelli maaşı, yaşlılık aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanıyor. Yeni yıl öncesi bildiğiniz üzere tüm maaşların zamlanması gündemde. Özellikle enflasyonun artışı nedeniyle vatandaşların aldıkları yardımlarda artık etmiyor. Yılbaşı öncesinde asgari ücret zammı ve emekli maaşı zammı kadar sosyal yardımlara yapılacak olan zamanlarda merak ediliyor ve araştırılıyor. Peki Yeni yılda sosyal yardımlara ne kadar zam gelecek? 2022 yaşlılık aylığı kaç TL olacak, 2022 evde bakım maaşı ne kadar olacak, 2022 engelli maaşı kaç TL olacak gibi soruların yanıtı haberimizde…

Yıl sonu yavaş yavaş yaklaşırken en çok konuşulan ve merak edilen konuların başında sosyal yardımlara yapılacak olan zamlar geliyor. SSK ve bağ-kur emeklisi, asgari ücretli, dul ve yetim aylığı alanlar, işsizlik maaşı alanlar, evde bakım maaşı alanlar, engelli maaşı alanlar zamları yakından takip ediyor. Bildiğiniz üzere maaşlara ve sosyal yardımlara yapılan zamlar ülkemizde enflasyon oranları doğrultusunda belirleniyor. Artan enflasyona göre zam oranı da artıyor. Şu an için enflasyon rakamlarının kesinleşmesine sadece 2 ay kaldı. Kasım ve Aralık enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında hem sosyal yardımlara hem de maaşlara yapılacak olan zamlarda kesinleşecek.

yaslilik-ayligi-evde-bakim-maasi-engelli-maasi-hepsine-zam-geldi-tek-tek-aciklandi-sosyal-yardim-3

SOSYAL YARDIMLARDA BÜYÜK ARTIŞ

Özellikle sosyal yardımlarda yıl sonundan itibaren büyük bir artış bekleniyor. Bildiğiniz üzere sosyal yardımlara yapılan zamlar memur maaş katsayısı oranında artıyor. Bu da hem toplu sözleşme görüşmelerinde hem de enflasyon farkına göre ortaya çıkıyor. Şu an için sosyal yardımlara yapılacak zamlar da %5 kesin. Yıl sonunda belirlenecek olan enflasyon rakamları doğrultusunda enflasyon farkı da bu zamanda eklenecek ve sosyal yardımlar netleşmiş olacak. Ancak Merkez Bankası tahminlerine göre sosyal yardımlara en az yüzde 11 zam gelmesi bekleniyor. Tüm bu rakamların netleşmesi için ise Ocak ayı bekleniyor.

yaslilik-ayligi-evde-bakim-maasi-engelli-maasi-hepsine-zam-geldi-tek-tek-aciklandi-sosyal-yardim-2

KIDEM TAZMİNATI VE İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTACAK

Sadece Maaşlar ve sosyal yardımlar değil aynı zamanda Yeni yılda kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı da artacak. İşsizlik maaşı, asgari ücrete yapılacak olan zam sonrasında yükselecek. Bildiğiniz üzere işsizlik maaşında taban ve tavan uygulamaları bulunuyor. Ancak asgari ücrete zam yapılmasının ardından taban ve tavanında yükselmesi bekleniyor. Yine asgari ücrete yapılacak olan zamla beraber kıdem tazminatında da artış olacağı tahmin ediliyor. Ancak tüm bu rakamların netleşmesi için ocak ayını Beklemek zorundayız. Aralık ayında asgari ücret görüşmeleri başlayacak fakat şimdiden yapılan Açıklama ile birlikte uzlaşmaya çok yakın olunduğu ifade edilmişti. Yeni yılda Asgari ücretin 3500 TL'yi geçmesi beklenirken kıdem tazminatı da asgari ücret oranında artacak.  Ancak tüm bu rakamları netleşmesi için Ocak ayını beklemek zorundayız. Ocak ayında yapılacak olan zamlar netleştikten sonra haberlerimiz de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@