Ekonomik açıdan sıkıntı çeken ve yardıma muhtaç olan vatandaşlar için devlet tarafından destekler verilmeye devam etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında da bir genelge yayınlaması ile birlikte Ekim ayında yapılacak ödeme hakkında duyuru gerçekleştirdi.

T.C. kimlik numarasıyla başvurularını gerçekleştiren vatandaşlar aylık 2.840 TL ödeme almaya hak kazanabilecek. SGK’nın yaptığı duyuru ile birlikte çocuk parası, aile ve çocuk yardımı, cenaze parası ve iş görmezlik maaşı gibi birden fazla kalemlerde yardım yapmaktadır.

SGK tarafından yayınlanan genelgede Ekim ayı içerisinde vatandaşlara ödenmesi beklenen devlet yardımları konusunda açıklama yaptı. Başvurularını gerçekleştiren vatandaşlara mevcut şartların sağlanması halinde birden fazla kalemdeki devlet yardımından faydalanabilecektir. Sağlanacak bu devlet yardımı ile birlikte vatandaşların biraz nefes almasına imkan sağlanacak. Ekim ayında verilecek devlet destekleri nelerdir?

Rapor Parası Ödemesi

Çalışma hayatına devam eden ya da çalışmayan vatandaşlara özel devlet tarafından farklı kalemlerde ödeme yapılmaktadır. Söz konusu kalemlerden birisi ise rapor ödemesidir. Doğum gerçekleştiren ve annelik iznine ayrılmış olan kadınların raporlu bulunduğu süre baz alınarak 2 ayın üzerinde olmaması koşulu ile rapor parası ödemesi gerçekleştirilmektedir. Anne olan kadınların rapor parasından yararlanabilmesi için çalışma hayatına ise geri dönmesi şartı aranmaktadır. Aynı zamanda yarım gün çalışma süresi ile çocuklarından uzak kalmayan annelerde ayrıca kreş ödemesi alabilmektedir.

yayinlanan-genelge-ile-birlikte-tc-kimlik-numarasiyla-basvuranlara-aylik-2840-tl-odeme-yapilacak1

Ev Hizmetinde Çalışanlara Prim Desteği

Ev hizmetinde çalışma hayatını sürdüren kadın ya da erkek olması fark etmeksizin devlet tarafından prim desteği sağlanmaktadır. Bir ay içerisinde 10 günden az ya da 10 gün üzerinde çalışma durumuna göre işlemler yerine getirilirken, 10 gün süresinin altında çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı bakımından sigortalı olarak görülmektedir. 10 günden az çalışma gösteren kişilerin prim ödemeleri iş verenler tarafından yapılmaktadır. fakat sürenin uzatılmasından yana olanlar aynı ayı takip eden son güne kadar taleplerini gerçekleştirmeleri halinde uzun vadeli emeklilik için prim ödeyerek ve ya genel sağlık sigortasına prim ödenmesi ile sağlık hizmetinden faydalanabilmektedir.