Yaz aylarında koronavirüs vakaları düşecek mi?

Yapılan bir araştırmaya göre özellikle ekvatoral ve sıcak bölgelerde yaz aylarında koronavirüs vakaları ciddi oranda düşüyor. Güneş'ten gelen ultraviyole ışınlar karşısında virüs büyük oranda zayıflıyor, vakalarda da azalma meydana geliyor.

Teknoloji 03.05.2021 - 15:07 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı 154 milyona yaklaşan koronavirüs salgınını sona erdirmek için sert kapanma önlemleri alınıyor, aşı uygulamaları yaygınlaşıyor. Sıcaklıkların yükselmeye başladığı bu günlerde, "Sıcak hava koronavirüs vakalarını düşürecek mi?" sorusunun cevabı aranmaya başlandı. Sıcak havaların koronavirüse etkilerine ilişkin yapılan araştırmaya göre, yaz aylarında özellikle ekvatoral bölgelerde vakaların ciddi biçimde düşebileceği kaydedildi.

Güneş ışığının dik açısına maruz kalıyorlar!

Scientific Reports dergisinde yayımlanan makaleye göre, güneş ışığının gün içinde daha uzun süre boyunca ve daha dik açıyla vurduğu bölgelerde koronavirüs vakaları azalıyor. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği ekvatoral bölgelerde ultraviyole ışınlarına maruz kalan Covid-19'un uzun süre yaşayamadığı kaydedildi. Enlem farklılığının kornavirüs vakaları üzerindeki etkisinin incelendiği araştırmada "Covid test yoğunluğu" ile "şehirleşme oranı" gibi faktörlerin de hesaba katıldığı ifade edildi. 

Koronavirüs ile enlem ilişksi!

Söz konusu araştırmada 9 Ocak 2021'e kadar pandemiye ilişkin 117 ülkeden elde edilen veriler incelendi. Bu ülkelerin Dünya'daki konumlarına göre yaz aylarında koronavirüse farklı oranlarda direnç gösterdiği tespit edildi. Buna göre her 1 derecelik enlem artışı sonucu, 1 milyon kişi başına düşen koronavirüs vakalarında yüzde 4,3'lük artış görülüyor. Bu da 1 milyon kişi başına düşen koronavirüs vaka oranlarının, kutuplara doğru gittikçe yükseldiğini ortaya koyuyor.

Koronavirüs tamamen yok olmuyor!

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarına rağmen yine de dikkatli olmak gerektiğini kaydeden uzmanlar, sıcaklığın koronavirüsü tamamen yok etmeyeceğini belirtiyor. Vaka sayılarının azalmasında etkili olan faktörlerden biri olan sıcaklığın virüsü ortadan kaldırmayacağı ancak güneşten gelen ultraviyole ışınların, virüsün etkisini önemli ölçüde kıracağı aktarıldı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@