Yaz tatili ne zaman bitiyor?

Covid-19 süreci nedeniyle uzaktan eğitim alan öğrenciler yaz tatilinin ne zaman başlayacağı ve biteceği sorusuna yanıt arıyor. Öğrenciler ve veliler yeni öğretim döneminin başlayacağı tarihe odaklandı

Gündem 25.06.2021 - 13:15 25.06.2021 - 13:17 Berkay Keskin

Yaz tatili dönemi ne zaman sona erecek? Yaz tatilinde uzaktan eğitim verilecek mi? İşte detaylar…

Covid-19 sürecinin kontrol altına alınmasıyla birlikte hayat normalleşme başladı. Aşılama çalışmaları hız kesmeden devam ederken; öğrenci ve velilerin en çok merak ettiği soru yaz tatilinin ne zaman biteceği oldu. Covid-19 döneminde 8. ve 12. sınıf öğrencileri hariç uzaktan eğitim sistemi uygulanmıştı. Öğrenciler uzun süredir ayrı kaldıkları okullarına geri dönmek için gün saymaya başladı. Yaz aylarında aşılamanın tamamlanmasıyla birlikte eğitimde eski haline dönecek.

2 Temmuz tarihinde eğitim dönemi sona erecek. Yaz tatili resmi olarak başlayacak. Eğitim sürecinin sekteye uğraması öğrencilerin mağduriyet yaşamasına neden oldu. Bu yüzden yaz tatili döneminde MEB tarafından telafi programı başlatılacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Temmuz’dan itibaren başlayacak olan telafi programı yeni eğitim-öğretim dönemine kadar devam edecek. Ayrıca, yaz dönemi boyunca okullar açık olacak. Öğrenciler, okullarına giderek alışma süreci geçirebilecek.

Akademik programların yanında spor ve sanatsal faaliyetler yürütülecek. Bu sayede öğrencilerin okullarda fiziksel eğitim alma sürecine adapte olması sağlanacak. 2022 yılı eğitim ve öğretim döneminin Eylül ayında başlaması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, henüz akademik takvimin belirlenmediğini açıkladı. Pandemi sürecine bağlı olarak eğitim döneminin başlama tarihi netlik kazanacak. Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları bu noktada belirleyici olacak. Bazı eğitimciler aşılama döneminin sona ermemesi halinde uzaktan eğitimin devam edeceğini düşünüyor. 2022 eğitim yılının en azından ilk döneminde öğrenciler fiziksel olarak okullarda bulunmayabilir.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@